Stowarzyszenie Nowe Życie w Grodzisku propaguje trzeźwość

Sierpień w tradycji polskiej jest miesiącem propagowania trzeźwości i powstrzymywania się od alkoholu.

Stowarzyszenie Abstynenckie Nowe Życie w Grodzisku Wlkp od 18 lat propaguje trzeźwy styl życia oraz stara się pomagać osobom i rodzinom dotkniętych chorobą alkoholową.

Alkoholizm bowiem dotyczy całej rodziny i otoczenia pijącego. Przez cały rok w każdy poniedziałek, środę i piątek w godz. 19.00-21.00 w siedzibie stowarzyszenia na ul. Kościelnej 4 w Grodzisku Wlkp dyżurują wolontariusze w oczekiwaniu na chcących zmienić swoje życie. Choć doświadczenie uczy, że dopiero po wakacjach należy spodziewać się większego zainteresowania „trzeźwością”. Obowiązuje bowiem niepisana zasada – im bliżej końca roku tym więcej poszukujących pomocy i wsparcia.

Trudno policzyć zgłaszających się o pomoc – gdyby wszyscy skorzystali z pomocy, spotkania grup samopomocowych powinny odbywać się na grodziskiej hali sportowej – żartują członkowie stowarzyszenia. Wielu przyszło i więcej już się nie pokazało, gdyż wstyd przyznania się jest silniejszy niż dalsze brnięcie w nałóg, inni skorzystali z pomocy. Na czym skorzystało społeczeństwo i rodziny.

W siedzibie stowarzyszenia spotykają się grupy samopomocowe dla uzależnionych, współuzależnionych i dotkniętych syndromem DDA /Dorosłe Dzieci Alkoholików/, który jest bardzo dużym problemem w życiu ludzi, wychowanych w rodzinie, w której ktoś nadużywał alkoholu. Wolontariusze zastrzegają, że nie mają cudownej recepty na trzeźwość, gdyż tak naprawdę, trzeźwość leży w rękach osoby jej szukającej. Jesteśmy tylko drogowskazem na początku drogi, nie mamy wpływu na decyzje ludzi – twierdzą.

Pocieszające, że zmienia się społeczne przekonanie, że osoba mająca problem z alkoholem, to przysłowiowy „żebrzący pod marketem”. Nic bardziej błędnego! Alkoholizm to choroba bardzo demokratyczna, dotyczy wszystkich grup społecznych i zawodów, niezależnie od zamożności i pozycji. Dzisiaj już nie dziwi, że o pomoc zwracają się już młodzi ludzie, którzy ledwo ukończyli edukację i rozpoznali u siebie objawy nałogu. Zgłaszają się też o pomoc osoby, które wpadły w nałogowy hazard czy narkotyki. Hazard stał się kolejnym szybko narastającym problemem społecznym w Grodzisku, o którym mało się mówi. Jednak wolontariusze Stowarzyszenia Nowe Życie pełnią dyżury jak zawsze i czekają z pomocą.

image1

Wybrane dla Ciebie