Statystyczne podsumowanie roku

Statystyczne podsumowanie roku 1

W ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny dokonał zamknięcia 2014 r. podając do wiadomości ostatecznie zweryfikowane dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki. Jak wynika z analizy Urzędu, prognozy dotyczące minionego roku w zestawieniu z rzeczywistością okazały się niedoszacowane. Polska gospodarka rozwinęła się w tym czasie o 3,4 % PKB zamiast prognozowanych 3,3%. Wydatki na administrację publiczną spadły o 0,4 procenta w stosunku do roku 2013, natomiast inwestycje wzrosły o 11% względem tego okresu.

praca grodzisk wlkp

Równocześnie, dzięki mniejszym niż oczekiwano kosztom konsolidacji finansów publicznych Polska ma szansę już w tym roku osiągnąć zmniejszenie deficytu budżetowego do poziomu 2,7% w relacji do PKB. Oznacza to nie tylko realne przybliżenie do zrównoważenia finansów publicznych, ale również możliwe już w tym roku zdjęcie z Polski procedury nadmiernego deficytu, co w konsekwencji zwiększy dalsze możliwości inwestycyjne. Kwestią przypomnienia. Nałożona przez Komisję Europejską, w związku z przekraczającym 3% KPB w procedura nadmiernego deficytu od kilku lat w sposób istotny wpływała na Polską perspektywę budżetową na kolejne lata. Ma to na celu przymuszenie zarówno nas, jak i innych krajów Unii Europejskiej do prowadzenia możliwie zrównoważonej polityki budżetowej i w konsekwencji doprowadzenia w dłuższej perspektywie do stabilizacji finansów publicznych oraz utrzymania poziomu zadłużenia na możliwym do udźwignięcia poziomie. Problem nadmiernego deficytu finansów państwa, który jest nie tylko naszym problemem, mógłby zgodnie z słusznymi przewidywaniami Brukseli doprowadzić do kryzysu podobnego do tego z jakim zmaga się chociażby Grecja, której finanse zbyt późno i niezbyt skutecznie próbowano uzdrowić.

W perspektywie średnioterminowej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju Komisja Europejska ma na celu ograniczenie deficytu finansów publicznych do poziomu 1% PKB. Cel ten jest zbieżny z Polskimi zamierzeniami dotyczącymi finansów publicznych. Przy wzroście gospodarki na przewidywanym na rok 2015 poziomie tj. 3,4% oznacza to, że uda nam się zmniejszyć zadłużenie w stosunku do PKB o ok. 1%. W średniookresowej perspektywie, przy utrzymaniu tempa rozwoju będzie to natomiast 2-2,5% w skali roku, co z kolei przełoży się na mniejsze koszty obsługi długu, mniejsze odciążenie gospodarki oraz zbudowanie buforu bezpieczeństwa kredytowego na wypadek kryzysu. Nadto i przede wszystkim konsekwentna polityka oszczędnie gospodarująca kreacją długu pozwoli na stworzenie warunków do taniego finansowania gospodarki, co konsekwencji najmocniej przełoży się na zasobność naszych portfeli.

Killion Munyama

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x