Stan wojenny 13 grudnia 1981

Stan wojenny 13 grudnia 1981 1

Trzydzieści lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzony został stan wojenny. Gen. Wojciech Jaruzelski wraz z Wojskową Radą Ocalenia Narodowego zbrojnie zaczęli przejmować kontrolę nad całością życia w Polsce. Była to odpowiedź władz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na wymykający się spod kontroli ruch „Solidarności”. Dążenia tego, liczącego 10 milionów ludzi, ruchu do zmiany ustroju Polski Ludowej niepokoiły przywódców całego bloku socjalistycznego z ZSRR na czele. Polska należała wówczas do tzw. bloku
państw Układu Warszawskiego i była zależna od Związku Radzieckiego (ZSRR). Ponieważ istniało realne zagrożenie obalenia władzy, Generał Jaruzelski zdecydował się użyć siły, aby utrzymać istniejący ustrój. Doszukując się genezy stanu wojennego warto zapoznać się z wydarzeniami z grudnia 1970 r. O tych wydarzeniach opowiada film zamieszczony niżej.

KORESPONDENCJA JANA PAWŁĄ II Z WOJCIECHEM JARUZELSKIM Z OKRESU STANU WOJENNEGO

 

13 XII 1981 społeczeństwo sparaliżowanego strajkami kraju doznało szoku stanu wojennego. Tego dnia  telewizja polska przestała nadawać program. Jedynymi przerywnikami były wystąpienia Jaruzelskiego nadawane kilka razy. Jednocześnie milicja i wojsko przejmowały kontrolę nad krajem. Wielu ludzi, którzy w ocenie władz stanowili zagrożenie dla systemu, zostało osadzonych w ośrodkach internowania. Wprowadzona została godzina milicyjna. Ograniczona została możliwość przemieszczania się mieszkańców. Rozmowy telefoniczne były podsłuchiwane a korespondencja była otwierana. Drastycznym przykładem działań systemu opresji było krwawe stłumienie strajku robotników w kopalni Wujek, w której zginęło 9 górników a 21 zostało rannych. Generał Jaruzelski argumentuje, że zaniechanie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce skutkować mogło interwencją wojsk Układu Warszawskiego i wojną domową z wielkim rozlewem krwi. Niektórzy badacze wskazują na istnienie dokumentów ZSRR świadczących, że armia radziecka nie zamierzała się angażować. Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego podjęta została w październiku 1981 roku a obwieszczenia o jego wprowadzeniu drukowane były w Moskwie.

 


 

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x