Press "Enter" to skip to content
Grafika ilustracyjna, nadesłane, w archiwum

Stadion w Grodzisku. Czy nadchodzi czas odkupienia?

Jak nas informuje źródło w grodziskim Urzędzie Miejskim, rozmowy w sprawie przyszłości stadionu przy Powstańców Chocieszyńskich i zasad korzystania z niego są w toku. Czy to oznacza, że gmina przejmie stadion? Na razie za wcześnie na szczegóły – tyle udało nam się dowiedzieć.

Grodziski stadion, który został otwarty w 1925 roku po 70 latach latach istnienia przestał być własnością gminy. Obecnie jest własnością prywatną. Jak do tego doszło?

Stadion położony w Grodzisku Wielkopolskim, przy ul. Powstańców Chocieszyńskich był własnością  Gminy Grodzisk Wielkopolski  i w 1995 roku został nabyty przez Klub Sportowy „Dyskobolia – Orkan” w Grodzisku Wlkp.

Po dwukrotnie ogłoszonym przetargu na oddanie w użytkowanie wieczyste stadionu o kupno wystąpił Klub Sportowy „Dyskobolia- Orkan” w Grodzisku Wlkp. Po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Miasta i Gminy na sesji w dniu 14.12.1995 r. Zarząd Miasta i Gminy zdecydował o  zbyciu  stadionu wraz z budynkami, kortem tenisowym, trybuną oraz bieżnią Klubowi Sportowemu „Dyskobolia- Orkan”.

Dalsze losy obiektu są nierozerwalnie związane z działalnością klubu Groclin-Dyskobolia i jego prezesa Zbigniewa Drzymały, który postanowił zabrać grodziski zespół do piłkarskiego nieba i z powrotem. Relacja z tej podróży na sport.pl.

Oprócz wspomnień i wzruszających chwil noszonych w pamięci fanów grodziskiej drużyny trwałym świadectwem czasów świetności jest stadion i zaplecze sportowe mu towarzyszące. To już kompletnie inna liga niż to, co było blisko trzy dekady temu. Stadion, przez 20 lat zarządzany przez Groclin S.A. ( dawniej Inter Groclin Auto S.A.), został zmodernizowany i doinwestowany. Można w tym miejscu wspomnieć, że w 1997 roku podczas obchodów 75-lecia Klubu Sportowego Dyskobolia oddana została do użytku nowa trybuna z nowoczesnym zapleczem socjalnym, a w 2004 roku stadion uznano jednym z najładniejszych i najlepiej wyposażonych obiektów Europy w kategorii do 10 tysięcy w IX edycji Medalu Europejskiego. [źródło]

Na tych obiektach świętowano takie sukcesy jak wicemistrzostwo Polski Groclin Dyskobolii czy dwukrotne zdobycie Pucharu Polski czy Pucharu Ligii Polskiej. Byliśmy świadkami takich widowisk sportowych jak mecze Dyskobolii z Herta BSC Berlin czy Manchesterem City w 2003 r. Hotel i stadion były wykorzystywane jako baza treningowa dla polskich i wielu zagranicznych drużyn piłkarskich, również dla kadry narodowej Polski. 29 września 2014 roku spółka Groclin S.A. sfinalizowała transakcję sprzedaży hotelu i stadionu w Grodzisku Wielkopolskim z panem Bartłomiejem Ordanikiem.

Współcześnie stadion wykorzystywany jest przez grająca w Ekstraklasie Wartę Poznań. Zespół z grodu Przemysława rozgrywa tutaj swoje domowe spotkania. To sie raczej nie zmieni, do czasu, gdy Warta będzie miała własny obiekt o odpowiednim standardzie. Na podstawie odpowiednich uzgodnień i porozumień ze stadionu nadal korzystają sportowcy z Grodziska.

Nie jest tajemnicą, że właściciel stadionu rozważał jego sprzedaż, jednak chętni do zakupu nie ustawiają się w kolejce… Dla Grodziska Wielkopolskiego, miasta o sportowym charakterze, posiadanie stadionu sportowego wydaje się czymś naturalnym i uzasadnionym. Czy gmina przejmie stadion? Czy zbliżające się stulecie Dyskobolii będzie ku temu dobrym momentem?

Emocje, emocjami, ale wszystko i tak zależy od pieniędzy. Jeśli grodziski samorząd zdecyduje się na jakiś krok w tym kierunku to z pewnością będzie mieć na uwadze nie tylko koszt potencjalnego zakupu, ale i mieszczące się w możliwościach finansowych koszty przyszłej eksploatacji. Ciekawe czy znajdzie się złoty środek, który zadowoli większość zainteresowanych?

Grafika ilustrująca autorstwa Olgierda Tomaszewskiego

Czytaj także


2021-08-19

4.8 5 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze