Spotkanie z przedstawicielkami dwóch ministerstw

Spotkanie z przedstawicielkami dwóch ministerstw 1

20 października br., w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wielkopolskim odbyło się spotkanie z dwiema podsekretarz stanu w dwóch ministerstwach – Zofią Szalczyk i Elżbietą Seredyn. Głównym tematem spotkania były zagadnienia związane z polityką społeczną państwa do 2020 roku, a w debacie udział wzięli przedstawiciele samorządu powiatowego, gminnych; reprezentacji instytucji: Powiatowy Urząd Pracy, policja, OPS, PCPR, organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne, uczniowie i wielu innych. Przy stole prezydialnym, wraz z ministerialnymi gośćmi zasiedli: starosta grodziski Mariusz Zgaiński oraz wicestarosta Antoni Kłak.

Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofia Szalczyk przedstawiła zmiany w budżecie, dotyczącym przede wszystkim środków na rozwój wsi, jakie Polska wynegocjowała z Unii Europejskiej. Jak podkreśliła, środki będą znacznie większe niż w poprzednich latach.

Zmienią się zasady korzystania z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach programu Leader, realizowanego przez lokalne Grupy Działania, a obejmującego obszary wiejskie. W lokalnych strategiach rozwoju będzie można ująć takie inwestycje, jak budowa chodników,  niewielkich odcinków dróg, boisk, rewitalizacja miejscowości, a także lokalne przetwórstwo żywności. Zofia Szalczyk poinformowała, że premiowane będzie tworzenie własnego warsztatu pracy, mającego na celu rozwój gospodarstwa rolnego oraz projekty związane z umożliwieniem przygotowania produkowanej w gospodarstwie żywności do sprzedaży.

Wiceminister poinformowała także, że w związku z tym, że w 2016 roku kończy się okres przejściowy związany z zakupem gruntów przez cudzoziemców, przygotowywane są zmiany ustawowe, mające na celu regulację rynku.

Następnie głos zabrała wiceminister pracy i polityki socjalnej Elżbieta Seredyn. Podsekretarz stanu szeroko omówiła planowane zmiany w obszarze polityki socjalnej, które wiążą się z pracami nad ustawą o pieczy zastępczej. Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych dla kandydatów na opiekunów zastępczych i ich ponawianie co dwa lata. Wiceminister podkreśliła, że pozwoli to na jeszcze większą dbałość o interesy małoletnich, którzy znajdą dom właśnie u rodziców zastępczych. Elżbieta Seredyn dodała, że kilka drastycznych przypadków krzywdy, jaka spotkała dzieci w rodzinach zastępczych nie może przysłaniać rzeczywistej sytuacji w tym obszarze społecznym – w Polsce rodziny zastępcze funkcjonują świetnie i tworzą bardzo dobre warunki dla podopiecznych.

Wiceminister przybliżyła zebranym planowane zmiany w systemie pomocy społecznej, który ma zostać przeformułowany na profilaktykę; ma motywować do zmiany stylu życia i aktywności zawodowej.

Elżbieta Seredyn przybliżyła także obecnym na spotkaniu m.in. proponowane zmiany w systemie świadczeń, takich jak zasiłki; zmiany w procedurach adopcyjnych, założenia programu rządowego dla seniorów. Istotne są także proponowane zmiany w świadczeniach rodzicielskich, polegające na tym, że po przekroczeniu określonego ustawą minimum, dodatki nie będą zabierane jak dotychczas, a jedynie umniejszane o wysokość kwoty, która określony dochód przekracza.

W drugiej części spotkania, obecni w auli Liceum mogli zadawać pytania.

Poruszane tematy dotyczyły m.in. zwiększenia funduszy dla jednostek realizację na wprowadzonych i planowanych zadań; rozporządzenia w sprawie programu dożywiania,  środków na mieszkania chronione; budowy i tworzenia domów środowiskowych, kart parkingowych dla niepełnosprawnych; zmian w systemie orzecznictwa o niepełnosprawności; różnic w świadczeniach i zasiłkach wypłacanych przez OPS i ZUS.

Za udział w spotkaniu, które potrwało ponad dwie godziny, podziękował gościom i uczestnikom starosta grodziski Mariusz Zgaiński.

Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wlkp.

 

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Grodziszczok
Grodziszczok
5 lat temu

Widać wybory idą. Pan Michaliski i Pan Lesiński pokazują się 🙂

Grodziszczok
Grodziszczok
5 lat temu

Widać wybory idą. Pan Michaliski i Pan Lesiński pokazują się 🙂

2
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x