Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Sportowy Tydzień Czytania Dzieciom w Grodziskiej Bibliotece Publicznej

    W dniach 1 – 7 czerwca w Grodziskiej Bibliotece Publicznej odbył się  XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie”.

      Uroczysta Inauguracja nastąpiła w sobotę, 1 czerwca podczas obchodów Dnia Dziecka. Tradycyjną „Lokomotywę” J. Tuwima wraz z publicznością odczytali bibliotekarze, pracownicy CK „Rondo” oraz aktorzy Grypy Teatralnej „Prometeusz” działającej przy grodziskiej „Promessie”.

    We wtorek do Oddziału dla dzieci i młodzieży przybyły przedszkolaki z grupy „Liski” z Gminnego Przedszkola im. Krasnala Hałabały. Wysłuchali opowiadania pt.: ,,Maks zostaje mistrzem świata”, które przeczytała bibliotekarka. Rozwiązywały też sportowe quizy  i malowały sportowe kolorowanki. W trakcie zajęć dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o różnych dyscyplinach sportowych, lecz jak się okazało w grupie „Liski” królem sportu jest piłka nożna, a ulubionym piłkarzem Lionel Messi.

    W godzinach popołudniowych odbyły się Hocki Klocki, czyli godzina Kodowania i czytania.  Uczestnicy zajęć zmagali się z kolejnymi, coraz trudniejszymi etapami gry Scottie Go. Dzięki zabawom z kodowania dzieci mogły wykazać się swoja kreatywnością, logicznym myśleniem oraz wyobraźnią.

    Dnia 5 czerwca zorganizowana została olimpiada sportowa dla dzieci  biorących udział w cyklicznych zajęciach Błyskotliwy Maluch. Uczestnicy wraz ze swoimi opiekunami sprawdzali swoje umiejętności między innymi w takich konkurencjach jak: rzut piłką do celu, wyścig z przeszkodami czy konkurencje zręcznościowe. Na zakończenie uczestnicy zostali nagrodzeni symbolicznymi medalami. Spotkanie upłynęło w radosnej, rodzinnej atmosferze i pomimo panującego upału wszyscy wspaniale się bawili. Obserwując uśmiechnięte twarze dorosłych i dzieci, odnosiło się  wrażenie, że olimpiada sportowa połączona z piknikiem i – wspólną zabawą – to strzał w dziesiątkę!

      W Filii na os. Wojska Polskiego  gościliśmy przedstawicieli naszych lokalnych sportowców: Panią Dorotę Przybysz – biegaczkę , reprezentantkę Grodziskiego Klubu Biegacza,  oraz  Panią  Bożenę  Iwaszkiewicz – prezesa Grodziskiego Stowarzyszenia Cyklistów. Zgodnie ze zdaniem wypowiedzianym przez p. Irenę Koźmińską, zaproszeni goście czytali opowiadania o tematyce sportowej : „Bieg z przeszkodami”, „Zuzia uczy się jeździć na rowerze”, „Kacper i rower”. Był też czas na ćwiczenia gimnastyczne przy akompaniamencie muzyki. Dzieci miały okazję zadać naszym gościom wiele pytań.  Pani Dorota Przybysz opowiedziała dzieciom historię swoich sportowych osiągnięć. Jako zawodniczka reprezentowała nasz kraj w wielu imprezach międzynarodowych. Po 15 –letniej przerwie wróciła  do biegania. Pokazała nam kilka ze swoich licznych  medali i pucharów.  Zwróciła się z prośbą o aktywne kibicowanie wszystkim uczestnikom najbliższego półmaratonu „Słowaka”, w którym też staruje. W tym celu podarowała dzieciom gwizdki i wuwuzele. Nasz piątkowy gość – pani Bożena Iwaszkiewicz po przeczytaniu krótkiej bajki, zachęcała przedszkolaki do aktywnego spędzania czasu na rowerze. Bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie roweru i zakładanie ochraniaczy, kasku i kamizelki odblaskowej. Dzieci zostały obdarowane pamiątkowymi plakietkami, a te szczególnie aktywne – dodatkowo otrzymały specjalne odblaski.

„Człowiek nie jest istotą jednowymiarową, sportowiec musi zarówno dużo ćwiczyć, jak i czytać” – powiedziała Irena Koźmińska, Prezes Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Te słowa doskonale sprawdziły się podczas imprez w grodziskiej Bibliotece.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24