Społeczność ZST uhonorowała pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego.

 „Oj, ty Wielkopolsko,

Orłów naszych gniazdo,

Zabłysłaś ty sławą,

Jako złotą gwiazdą”.

M. Konopnicka

Społeczność Zespołu Szkół Technicznych uhonorowała pamięć o bohaterach Powstania Wielkopolskiego.

21 grudnia 2018 roku odbyła się uroczystość związana z 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Montaż słowno-muzyczny przeplatany był prezentacjami multimedialnymi o tematyce historycznej.

Realizacja projektu rozpoczęła się już we wrześniu, uczniowie otrzymali propozycję opracowania biografii wybranego przez siebie uczestnika powstania z naszego regionu, najlepiej z tak zwanej „pierwszej ręki”. Jeżeli to możliwe, należało dotrzeć do listów, dokumentów, zdjęć, wspomnień żyjących członków rodziny, które dotyczyły powstańców. Uczniowie mogli też zaprojektować hipotetyczne sytuacje, wyrażając swoje odczucia w formie epistolograficznej, osobistych wyznań  do najbliższych członków rodziny, które posłaniec w niespodziewanych momentach przekazuje do ukochanej dziewczyny czy matki.

Zgodnie z założeniami organizatorek projektu,  w grudniowy poranek na terenie szkoły zaprezentowano efekty prac uczniowskich w odpowiednim montażu artystycznym.

Uczniowie klasy 2A: Marcin Szczepaniak, Mikołaj Wróbel i Mikołaj Zygmunt, poprowadzili uroczystość ku czci wielkopolskich bohaterów, w której wykorzystano narrację pozytywistycznej mowy ezopowej. Cel został zrealizowany. Uczennica klasy 2E; Julia Szała – prezentowała wojenne losy swojego krewnego – Walentego Szały, ze szczególnym podkreśleniem jego udziału w Powstaniu Wielkopolskim, a także uczestniczenia w wojnie polsko-bolszewickiej, jak zmagań żołnierskich w czasie drugiej wojny światowej, udziale w bitwie nad Bzurą, a nawet w walkach pod Monte Cassino.
Cześć jego pamięci!

Drugim bohaterem w montażu był urodzony w naszym mieście bohater Powstania Wielkopolskiego – Józef Skrzydlewski. Uczniowie  odtworzyli w formie multimedialnej powstańcze losy dyplomowanego podpułkownika piechoty Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, które zakończono momentem pogrzebu  na cmentarzu w Grodzisku Wlkp. Cześć jego pamięci!

Montaż słowno-muzyczny wypełniły wiersze, piosenki patriotyczne oraz gremialne odśpiewanie  „Roty”  Marii Konopnickiej do muzyki Feliksa Nowowiejskiego.

Lekcja szacunku i miłości do bohaterów naszej ojczyzny, na pewno wzbogaci i utrwali wiedzę młodego pokolenia o historii zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

W szkolny projekt zaangażowało się około trzydziestu uczniów, którzy reprezentowali takie klasy jak: 1E, 2A, 2B, 2C, 2E, 2G, 3B, 3D, 3E i 3M wszystkim rzetelnym artystom organizatorki: Anna Majcherek, Grażyna Wiśniewska, Halina Klimaszyk i Anna Piaskowska- Szeszuła serdecznie dziękują.

Anna Majcherek

Grażyna Wiśniewska

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *