Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Spaliłeś? To sprzątnij, bo śmierdzi.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego złożyli do władz gminy petycję w sprawie ustanowienia strefy bez dymu papierosowego w pobliżu przystanku autobusowego przy LO. Petycję podpisało 318 osób.

Sprawa była przedmiotem dyskusji podczas grudniowej komisji Rady Miejskiej.

Przystanek autobusowy jest miejscem publicznym i tam jest ustawowy zakaz palenia. Policja wystawia mandaty karne za palenie na tym przystanku. Niestety gdy przejeżdża radiowóz młodzież pozbywa się papierosów i trudno złapać kogoś na gorącym uczynku

– zauważył radny Kamil Sikorski

Nie ma współpracy między dyrekcją jednej szkoły i drugiej szkoły. Pali głównie młodzież ze szkoły zawodowej i tylko można współczuć pani dyrektor z LO, bo ma to miejsce przy jej szkole. Cóż by się stało, gdyby szkoła zawodowa wprowadziła dyżury nauczycieli przed godz.8.00, albo w przerwy, gdy są godziny odjazdu i nauczyciel ten wyszedłby przed szkołę i tylko by postał? Na pewno żaden z uczniów by nie palił.

– mówił burmistrz.

Gmina uchwałą nic nie zrobi. Żadna strefa dla niepalących nic nie pomoże. Są kamery, które też nie odstraszają młodzieży.

-dodał

Radny Sebastian Skrzypczak mówił, że sam kilkakrotnie prosił policjantów bądź tych przechodzących, bądź tych w radiowozie o to, aby zareagowali na młodzież palącą. Najgorzej jest przed godziną ósmą, bo wtedy głównie się ta młodzież zbiera i trudno wówczas przejść chodnikiem. Zresztą chodnik ten jest zanieczyszczony petami, to samo dotyczy terenu zielonego tzw. wybiegu przy LO. Młodzież ta nie reaguje na uwagi i prośby nauczycieli z LO. Należy reagować i wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, łącznie z uchwałą o poszerzeniu strefy wolnej od dymu.
Policjanci otrzymają wówczas kolejny instrument do wykorzystania.

-uważa radny Skrzypczak

Nałożyć mandat można na kogoś zatrzymanego na gorącym uczynku. Temat jest ten ciągle poruszany z nauczycielami. Bardziej potrzebna byłaby reakcja ze strony Zespołu Szkół, żeby w jakikolwiek sposób ten problem rozwiązać.

– mówił radny Sikorski

Burmistrz zaproponował, aby przy pomocy LO ustawić dwie dodatkowe kamery na wysokich słupach, skierowane bezpośrednio na przystanek.

Radny Sebastian Skrzypczak zapytał radnego Kamila Sikorskiego czy nie mógłby w ramach działań prewencyjnych Policji przeprowadzić twardej, męskiej rozmowy z Dyrektor ZST i zaproponować jakieś rozwiązania.

Radny Kamil Sikorski zauważył, że generalnie osoby palące są osobami pełnoletnimi. Rozwiązaniem byłoby stworzenie palarni dla tej młodzieży, ale tego zrobić nie można.

Przewodniczący Rady zauważył, że tutaj ważna jest edukacja, a nie restrykcje. Kamery też niewiele dadzą.

Radny Kamil Sikorski poinformował, że prowadzona jest szeroka edukacja o uzależnieniach, nie tylko od alkoholu, narkotyków, ale także od papierosów. Czasami działania restrykcyjne też są potrzebne.

Radny Dariusz Matuszewski stwierdził, iż zna temat i rozszerzenie strefy wolnej od dymu jest jakimś rozwiązaniem, to samo dotyczy ustawienia kamer.

Z tej dyskusji nie wypłynęły wnioski, które przełożyłyby się na zmianę w prawie lokalnym. Strefa wolna od dymu papierosowego nie będzie rozszerzona.

Młodzi dorośli nie mają miejsca do palenia. Szkoła im takiego nie stworzy, bo to niewychowawcze. Żaden zakaz nie wymusi także na nich, by nie palili. Tolerowanie palenia w pobliżu szkoły także jest niewychowawcze. Po pierwsze palenie w miejscu publicznym daje zły przykład innym, a po drugie palacze nie sprzątają po sobie. To, że sami siebie trują, to ich sprawa. Są dorośli. Na siłę nie można ludzi uszczęśliwiać. Każdy prędzej czy później zbierze, to co posiał.

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24