Spacer śladami powstańców wielkopolskich w Grodzisku Wielkopolskim

W środę 3 października 2018 r., w ramach realizacji projektu 100 lat Powstania Wielkopolskiego, odbył się spacer historyczny  po miejscach w Grodzisku Wlkp., które upamiętniają to powstanie .

Nauczyciele historii S. Skrzypczak i D. Adam  oraz uczniowie z grupy psychologiczno-pedagogicznej z klasy 2b Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego zaprosili na spacer  uczniów klas trzeciej, czwartej i piątej Prywatnej Szkoły Podstawowej w Grodzisku Wlkp.

W opiece nad młodzieżą pomagały uczennice z klasy 2b Alicja Szeląg i Patrycja Marciniak oraz nauczycielka z Prywatnej Szkoły Podstawowej Magdalena Braun.

Podczas spaceru o grodziskich  miejscach pamięci i bohaterach Powstania Wielkopolskiego opowiadał dzieciom  nauczyciel historii S. Skrzypczak.

Spacerowicze zwiedzanie rozpoczęli od muralu na os. Wojska Polskiego. Następnie  zatrzymali się przy Szkole Podstawowej nr 2, gdzie znajduje się tablica poświęcona powstańcom. Dalej udali się do Muzeum Ziemi Grodziskiej, w którym wysłuchali krótkiej opowieści kustosza Dariusza Matuszewskiego o umundurowaniu i uzbrojeniu powstańców wielkopolskich.

Następnym punktem spaceru był cmentarz , na którym dzieci  obejrzały tablicę upamiętniającą rodzinę  Chocieszyńskich. Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich minutą ciszy uczcili pamięć 9 poległych powstańców.  Z cmentarza S. Skrzypczak poprowadził uczniów na Rondo im. J. Skrzydlewskiego i ulicę Chocieszyńskich,  a stamtąd na tzw. Nowy Rynek  przed pomnik Powstańca Wielkopolskiego. Uczniom szkoły podstawowej  bardzo podobała się taka forma lekcji historii i już nie mogą doczekać się następnej.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.