Smutne rozstanie pary kochanków w Granowie

Smutne rozstanie pary kochanków w Granowie 1

“Anielska Noc Świętojańska”

W niedzielę 22 czerwca uczniowie Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum w Granowie wzięli udział w obchodach Święta Kupały.

Około godziny 21:00 wyruszył spod  szkoły barwny korowód aktorów, przemaszerował ulicami Granowa, aby  potem pojawić się na scenie i punktualnie o 22:00 rozpocząć przedstawienie. Impreza sobótkowa odbyła się w Granowie po raz czwarty i zgromadziła grupę ok. 80 aktorów, wokalistów i tancerzy.

Uroczystość nawiązywała  do  tradycji pogańskich i wczesnochrześcijańskich.

Dawniej w noc świętojańską palono ogniska na pastwiskach i wzgórzach. Dziewczęta puszczały wianki na wodę. Szukano kwiatu paproci. Śpiewano pieśni i proszono św. Jana o miłość i udane małżeństwo. W Granowie pokazano inny aspekt dawnego święta.

Tym razem widzowie mieli okazję przyjrzeć się smutnemu rozstaniu pary kochanków i odejściu panny, którą odprowadziły anioły. Pojawiły się na scenie takie postacie jak wiedźmin, czarownica, panny i chłopcy ze wsi, przekupki, rusałki, czarne moce i oczywiście anioły. Złe moce zmagały się z dobrymi, aby pokonać miłość dwojga kochanków.

Zapewne wszystkim widzom i uczestnikom widowiska udzielił się magiczny nastrój tej nocy.

Przypomnieliśmy przyśpiewki, obrzędy i zwyczaje, aby  przybliżyć dawne tradycje.

Przedstawienie mogło być zrealizowane dzięki pomocy wielu osób. Głównym sponsorem tegorocznego wydarzenia nad stawem było Stowarzyszenie Ziemi Grodziskiej LEADER.

Autorkami scenariusza były pani Olga Horowska oraz Małgorzata Stachowiak, scenografia została wykonana przez panią Annę Małecką oraz Annę Gawron-Walicę . Oprawę muzyczna oraz śpiew przygotował pan Leszek Górka. Stroje zostały uszyte przez panią Marię Kocik oraz Annę Małecką. W organizację tak dużego przedsięwzięcia zaangażowały się także panie Joanna Koza, Marzena Paczkowska, Elwira Kwiatek.

Małgorzata Stachowiak, Olga Horowska

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x