Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Ścieżka prowadzi do Miejsca Pamięci w Młyniewie

Gmina Grodzisk Wielkopolski wybudowała ścieżkę pieszo-rowerową do miejsca pamięci w Młyniewie.

Tam znajdował się założony już we wrześniu 1939 roku, przez okupantów niemieckich, obóz jeniecki dla żołnierzy polskich. Przez kolejne lata pełnił najróżniejsze funkcje. Od 25 października do 21 grudnia 1939 roku był obozem przesiedleńczym dla wysiedlanych głównie z powiatu nowotomyskiego Polaków i Żydów. Przesiedlono wówczas około trzy tysiące osób, z których ponad tysiąc pochodziło z Grodziska. Ich miejsce już wkrótce zajęli Niemcy, sprowadzeni z krajów bałtyckich.

Szerzej o losach obozu w Młyniewie przeczytacie Państwo w publikacji Dariusza Matuszewskiego:

W środę 7 listopada odbyło się uroczyste otwarcie ścieżki pieszo – rowerowej wraz z utworzonym miejscem pamięci w Młyniewie. Zrealizowane z inicjatywy Gminy Grodzisk Wielkopolski zadanie kosztowało łącznie ponad 525 tysięcy złotych. Wartość projektu zgłoszonego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wynosiła 450 tysięcy. 

Podczas uroczystości obecni byli m. in. Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, Radni Rady Miejskiej, przedstawiciele wielu instytucji i firm, a także młodzież grodziskich szkół.

Wśród gości, obecna była pani Krystyna Kucharczak, grodziszczanka, która doświadczyła tragicznego losu naszych mieszkańców, przebywających czasowo w obozie w Młyniewie podczas wysiedlania z naszego terenu.

W swoim wystąpieniu, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański podkreślił, że utworzone miejsce, ma na celu wzbudzenie refleksji nad straconym pokoleniem wysiedlonych mieszkańców naszej gminy, a także jeńców i więźniów wojennych, z których większość nigdy nie powróciła do swoich domów i rodzinnych stron. Tutaj, poznać można nie tylko historię obozu w Młyniewie, ale też oddać ofiarom II Wojny Światowej należną pamięć.

Wybudowana ścieżka pieszo – rowerowa, umożliwia bezpieczne dotarcie na miejsce pamięci pieszo lub rowerem. 

Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego składa serdeczne podziękowanie za udział w uroczystości, w tym klasie mundurowej Zespołu Szkół Technicznych, grodziskim harcerzom oraz Grodziskiej Orkiestrze Dętej za uświetnienie otwarcia miejsca pamięci w Młyniewie oraz ścieżki pieszo – rowerowej.

Źródło: UM Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24