Ruch Roberta Biedronia – dyskusja o nowym stylu uprawiania polityki, braku pielęgniarek i współpracy zamiast rywalizacji

Ruch Roberta Biedronia - dyskusja o nowym stylu uprawiania polityki, braku pielęgniarek i współpracy zamiast rywalizacji 1

Już same zapowiedzi zorganizowania spotkania informacyjnego tzw. Ruchu Biedronia w Grodzisku, wywołały emocjonalną dyskusję na internetowych forach.

Od gorącego poparcia, poprzez lęk przed „tęczową rewolucją”, po ostre komentarze ocierające się o wzywanie do nienawiści.

            Pod hasłem zmiany stylu uprawiania polityki w Polsce blisko 30 osób spotkało się w CKR Masarnia z przedstawicielami nowego projektu politycznego tzw. Ruchu Biedronia. Spotkanie, jak podkreśliła Hanna Zagulska, działaczka społeczna i koordynatorka ruchu w okręgu nr 38, ma pomóc napisać program dla nowej partii.

Dotychczas partie polityczne swój program dopasowują odgórnie w dół. My pytamy ludzi i tworzymy program na podstawie problemów występujących oddolnie. Dlatego też jesteśmy tutaj słuchając państwa propozycji

– podkreśliła koordynatorka.

Współprowadzący spotkanie i koordynator ruchu w powiecie grodziskim, Jarosław Czetowicz dodał, że

….nowy ruch jest dla osób, które nie mieszczą się w dzisiejszej politycznej rzeczywistości, w której rywalizują w klinczu dwie partie polityczne, a lewica po prostu zamiera.

Ruch Roberta Biedronia - dyskusja o nowym stylu uprawiania polityki, braku pielęgniarek i współpracy zamiast rywalizacji 2

            Koordynatorka zapowiedziała ogłoszenie nowego rozdziału w polskiej polityce, podczas konwencji wyborczej na warszawskim Torwarze, w dniu 3 lutego. Po konwencji lider ruchu wyruszy autobusem ze swoim programem po Polsce. W spotkaniu, jak się dowiedzieliśmy, uczestniczyć będzie 3 przedstawicieli z naszego powiatu.

Rewolucyjny program – współpraca zamiast rywalizacji

            Od początku dyskusja nabrała temperatury, gdy prowadząca przedstawiła zręby programowe w kwestii rozdziału państwa od kościoła np. poprzez likwidację funduszu kościelnego czy lekcji religii w szkole. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze należałoby przeznaczyć na służbę zdrowia czy podwyżki dla nauczycieli.

Z sali padły sceptyczne pytania – czy to nie radykalne posunięcia, w społeczeństwie dla którego religia jest ważnym elementem życia? Czy takie stawianie sprawy nie zamyka przyszłej partii drogi do współpracy w parlamencie?

            Inne kwestie poruszane przez słuchaczy to upolitycznienie IPN, czy perspektywa kadrowych braków w służbie zdrowia, której z tego powodu grozi zapaść. Przykładem może być grodziski szpital, gdzie średnia wieku pielęgniarek wynosi ponad 50 lat, a nowych pracowników w tym trudnym zawodzie jest niewielu.

            Nie zabrakło pytań dotyczących edukacji i szkoły. Słuchacze zgodzili się, że polska szkoła uczy rywalizacji, a nie współpracy. Jako społeczeństwo nie potrafimy ze sobą współpracować, tworzyć wspólne dobro. Nowy ruch polityczny chciałby na tym polu przeprowadzić zmianę biorąc wzorce z fińskiej edukacji. Inny uczestnik uczestnik zauważył, ze od lat jedynym przekazem jest walka pomiędzy nurtem „bogoojczyźnianym” a liberalnym „wyścigiem szczurów”, który przenosi się na życie społeczne i polityczne. Dla niego ruch Biedronia może być szansą wyjścia z tego klinczu.

            Ważnym elementem programowym nowego ruchu będzie ekologia dla dobra przyszłych pokoleń. Odejście od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Powodzenie ruchu w Grodzisku?

            Prelegenci patrzą z optymizmem w przyszłość i powodzenie ruchu, który reprezentują. Nie obawiają się oskarżeń, o rozbijanie opozycji w dzisiejszej sytuacji politycznej, czy zbytni idealizm w zetknięciu z polityczna rzeczywistością.

            Czy ruch polityczny o tak rewolucyjnych tezach ma szanse zaistnieć w powiecie grodziskim? Na pewno jest projektem dla ludzi młodych, nie mogących odnaleźć dla siebie politycznej drogi. Na internetowy zarzut, że wraz ze spotkaniem ruchu Biedronia będą organizowane w Grodzisku „tzw. parady równości” przez homoseksualistów, młoda internautka odpowiedziała „nie trzeba, oni już tu są” .

            Jak zapowiedziała prelegentka H. Zagulska

Robert od początku był i jest wyśmiewany przez politycznych oponentów, ale jego osobowość i działania jakie temu towarzyszą, choćby prezydentura w Słupsku, jest najlepszym przykładem, że można. Kapitałem dla powodzenia nowego ruchu.

Pożyjemy, zobaczymy – stwierdził zakulisowo uczestnik spotkania, wyraźnie zdugustowany działalnością partii politycznych w naszym powiecie.

 A2M

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Andrzej Mańkowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x