Rozmawiali o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi

Rozmawiali o przeciwdziałaniu handlowi ludźmi 1

W grodziskim Liceum Ogólnokształcącym, pod hasłem
„To możesz być Ty”, odbyły się  warsztaty profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania handlowi ludźmi

Warsztaty zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Grodzisku Wielkopolskim objęły wszystkich uczniów szkoły. Zajęcia prowadzili psycholog Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Klaudia Konieczna oraz Andrzej Hercog ze Stowarzyszenia „Dom Pomocna Dłoń”.

Andrzej Hercog jest autorem komiksu w oparciu o który realizowano warsztaty. Zajęciom towarzyszyła wystawa w auli szkolnej pozyskana z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, którą otworzyła dyrektor PCPR Agnieszka Brambor-Nolka.

Zmuszanie do żebractwa czy prostytucji, wykorzystywanie do niewolniczej pracy, czy wreszcie handel organami jako formy handlu ludźmi są wszechobecne w naszej codzienności. Nieuświadamiane, co nie znaczy nieistniejące. Szacuje się, że jest to trzecie przestępstwo gospodarcze w skali świata.

Każdy z nas spotkał na ulicy żebrzącą kobietę z maleńkim dzieckiem czy też proszącą o jałmużnę osobę niepełnosprawną. W dużych miastach czy wakacyjnych kurortach dzieci sprzedające kwiaty w późnych godzinach wieczornych to widok powszechny. To nie wybór tych osób. Żebrają bo są zastraszane, odurzane alkoholem czy narkotykami, krzywdzone przez przestępców, traktowane jak przedmiot. Zebrane pieniądze nigdy nie trafią do ich rąk, a do ludzi ich nękających. Jak zwalczać zjawisko handlu ludźmi? Nie dawaj pieniędzy, nie kupuj! Tylko w taki sposób możemy sprawić, że  mafii przestanie się to opłacać.

Któż z nas nie widział prostytutek stojących przy pobliskich drogach? One także nie stoją tam z własnego wyboru, choć mogłoby się tak zdawać. Chcąc uniknąć wstydu przed ujawnieniem kompromitujących zdjęć, które im podstępem zrobiono, chcąc chronić zdrowie   i życie swoich bliskich godzą się „współpracować” …

Tylko zaprzestanie przez mężczyzn korzystania z usług kobiet prostytuujących się może przeciwdziałać temu procederowi. Należy także dodać, że również mężczyźni zmuszani są do świadczenia usług seksualnych, często o charakterze homoseksualnym.

W naszym społeczeństwie powszechne stały się wyjazdy do pracy za granicę. Nigdy nie dowiemy się ile z osób wyjeżdżających zmuszanych było do niewolniczej pracy czy prostytucji. Nie dowiemy się, gdyż one nie powiedzą. Ze strachu. Ze wstydu. Z poczucia niemocy. Po jakimś czasie wyjadą znowu werbując inne osoby. Dlaczego? Dlatego, że ich oprawcy je do tego zmuszą.

Jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi? Nie wierz w okazje! Szukaj rzetelnych informacji o warunkach pracy i pobytu za granicą np. w Krajowym Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnym. Nie oddawaj nikomu swoich dokumentów. Ustal hasło bezpieczeństwa, którego w razie konieczności użyjesz w rozmowie telefonicznej z najbliższymi.

Źródło: PCPR

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Milena Kurzepa
Milena Kurzepa
1 rok temu

Zawsze jadąc przez las w Strykowie sobie to uświadamiam. Tylko zastanawiam się gdzie jest państwo, policja, władza i inni biurokraci? To jest po prostu kołtuński kraj, w którym “udaje się”, że pewne rzeczy nie istnieją, bo to po prostu “święty kraj”. Hipokryzja jest tutaj cnotą.

1
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x