Rozbity bombowiec na polach pod Snowidowem.

18 marca 1945 roku w okolicach Grodziska przymusowo lądował amerykański bombowiec B17, zwany „latającą fortecą” o numerach 2102481. Fakt ten spowodował wielkie poruszenie w mieście i okolicy. Miejsce lądowania było pilnie strzeżone przez żołnierzy radzieckich i grodziskich milicjantów, którzy nie mogli się opędzić od ciekawskich mieszkańców. Samolot dzień wcześniej wystartował z Anglii, gdzie z grupą kilkudziesięciu maszyn miał zbombardować Berlin. W trakcie wykonywania zadania samolot został trafiony ogniem artylerii przeciwlotniczej. Mimo licznych uszkodzeń, załoga zdołała wykonać zadanie. Jednak poważna awaria silników oraz strata paliwa uniemożliwiła powrót.

Dowódca postanowił lecieć dalej na wschód do wyzwolonego już przez Rosjan Poznania. Podczas lotu samolot został zaatakowany przez dwa samoloty radzieckie, które prawdopodobnie nie rozpoznały Amerykanów. Wywiązała się walka, podczas której strącono jeden z myśliwców. Kolejne uszkodzenia bombowca były jednak tak poważne, że postanowiono natychmiast przymusowo lądować. Odpowiedni teren znaleziono na polach między Strzelcami a Snowidowem. W czasie lądowania samolot przełamał się na dwie części. Z kilkunastoosobowej załogi w grodziskim szpitalu zmarł strzelec Martsch, którego początkowo pochowano na Placu Św. Anny w Grodzisku, a następnie na poznańskiej Cytadeli. Inny ze strzelców miał amputowaną rękę po trafieniu pociskiem fosforowym. Po kilkunastu dniach pobytu w Grodzisku wszystkich ocalałych lotników odesłano do Łodzi i dalej do Anglii.

Zamieszczone zdjęcia przedstawiają rozbity samolot amerykański na polach pod Snowidowem, który otaczają lotnicy amerykańscy oraz żołnierze polscy i radzieccy, a także miejscowi funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. Jedno zdjęcie przedstawia pogrzeb lotnika na Placu św. Anny.

ROZBITA FORTECA 2 ROZBITA FORTECA GRODZISK 1 ROZBITA FORTECA GRODZISK 3

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego zapraszamy na naszego Facebooka: https://www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/

Dariusz Matuszewski

Wybrane dla Ciebie