Równo w tym przypadku znaczy sprawiedliwie

Równo w tym przypadku znaczy sprawiedliwie 1

Po epoce komunizmu, gdzie idea równo znaczy sprawiedliwie była nad wyraz silnie propagowana i wcielana na wielu płaszczyznach życia nawet tam, gdzie nie do końca było to słuszne zostało w nas przekonanie, że równo nie znaczy sprawiedliwie. Ale czy zawsze jest to słuszne podejście? Oczywiście nie. Jedną z dziedzin, w której powinna panować
względna równość i jest to sprawiedliwe jest ochrona praw człowieka i obywatela, w tym sfera ochrony praw konsumenta. Współczesne państwo prawa ma za zadanie chronić swoich obywateli-konsumentów z racji tego, iż są to najsłabsi uczestnicy rynku, narażeni między innymi na działania manipulatorskie i nieuczciwe praktyki przedsiębiorców i instytucji gospodarczych. W Polsce konsumenci są chronieni poprzez zapisy Konstytucji, dyrektywy Unii Europejskiej, ustawy i rozporządzenia Rady Ministrów, a od czasów III RP obchodzimy, także Światowy Dzień Konsumenta.

praca grodzisk wlkp

A propos ochrony praw konsumentów, należy zwrócić uwagę na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie Bankowego Tytułu Egzekucyjnego (BTE). Do tej pory banki, zgodnie z prawem wystawiają tytuł egzekucyjny czyli podstawę do podjęcia egzekucji należności na podstawie klauzuli wykonalności nadanej przez sąd. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że instytucje bankowe nie muszą powiadamiać konsumenta dłużnika o wszczęciu postępowania, a sądy analizują wnioski bankowe, jedynie od strony formalnej i to w ciągu trzech dni roboczych.

Zapewne ze wzglądu na powyższe przesłanki Trybunał Konstytucyjny w odpowiedzi na zapytanie Sądu Rejonowego w Koninie orzekł, iż BTE jest niezgodny z zasadą równości zapisaną w Konstytucji, jak też godzi w fundamentalne zasady, na których opiera swoje prawo Unia Europejska.

I mimo, iż ustawodawca ma czas do sierpnia 2016 na zmianę istniejącego prawa czyli ponad rok, to ta zmiana będzie miała miejsce. Ta wyraźna nierównoprawność stron ulegnie zmianie. Banki przestaną być instytucjami, które tylko i wyłącznie mają prawo do oceny swojego roszczenia, a dalej wysłania go do sądu, który zatwierdza je formalnie. Dłużnik zaciągając kredyt znajduje się bowiem w sytuacji przymusu, musi zaakceptować warunki instytucji bankowej łącznie z Bankowym Tytułem Egzekucyjnym. Prawo dłużnika konsumenta właściwie jest fikcyjne, nadto przeciwnikiem w tej długotrwałej i kosztownej sprawie są bogate i potężne instytucje finansowe. A to klient jako dłużnik i bank jako wierzyciel powinni mieć prawnie taką samą pozycje.

Mówi się, iż powyższy wyrok to początek zmian w polskim prawie bankowych pod kątem lepszej ochrony praw konsumenckich. I słusznie ponieważ reformy w tej dziedzinie gospodarczej są potrzebne. Polskie prawo bankowe powstało na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, od tego czasu, gdy „świat idzie do przodu” wiele się zmieniło również w tej sferze. Należy to uwzględnić. Zwłaszcza, iż u naszych Zachodnich sąsiadów te kwestie uregulowane są nieco inaczej, niż u nas. Globalizacja, której wszyscy jesteśmy bez wyjątku poddawani wymusza zmiany, także w prawie instytucji bankowo finansowych.

Killion Munyama

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x