Rondo “1050-lecia Chrztu Polski” dewastowane przez ciężarówki

Rada Miejska w Grodzisku Wielkopolskim podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy Rondo “1050-lecia Chrztu Polski” rondu na skrzyżowaniu ulic Nowotomyska-Bukowska-Półwiejska-Żwirki i Wigury w Grodzisku Wielkopolskim.

Rok 2016 obchodzony jest w Polsce jako 1050. rocznica Chrztu Polski. Akt przyjęcia przez Polskę chrztu uważa się za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Wydarzenie to stało się przyczynkiem do włączenia rodzącego się państwa polskiego w krąg polityczny Europy ( tworzenie struktur politycznych i administracyjnych oraz systemu prawnego ) oraz przejmowania zachodnich wzorców kulturalnych ( obyczajów, pisma, łaciny jako języka urzędowego). Nadanie nazwy „1050-lecia Chrztu Polski” rondu jest zwieńczeniem obchodów tej rocznicy w naszym mieście, zapoczątkowanych konferencją naukową, posadzeniem “Dębu 1050-lecia” i wmurowaniem okolicznościowej tablicy – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Na terenie miasta obowiązuje zakaz przejazdu samochodów ciężarowych, jednak na rondzie, które będzie nosić nazwę “1050-lecia Chrztu Polski” obserwuje się liczne łamanie przepisów przez kierowców, którzy wjeżdżają do centrum i uszkadzają nawierzchnię oraz elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego – informuje gminna strona www.

Dzięki kamerom zamontowanym w rejonie ronda wszelkie zarejestrowane zdarzenia zgłaszane są do Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wlkp., która wszczyna postępowanie w sprawie ustalenia sprawcy. Koszty naprawy ponoszą winni.

Fot. UM Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24