Press "Enter" to skip to content

Remont kościoła poklasztornego z 1913 roku

Last updated on 2021-10-21

Przeglądając archiwum Parafii św. Jadwigi w Grodzisku natrafiliśmy na wiele niesamowitych dokumentów. Wiele z nich po opracowaniu będziemy Państwu publikować. Dzisiaj prezentujemy materiał dotyczący remontu kościoła poklasztornego w Grodzisku z 1913 roku, który z języka niemieckiego przetłumaczył Jacek Gawron.

————————————————————————–

W kwietniu 1913 r. budowniczy miejski Hirt opracował raport dotyczący koniecznych prac remontowych w kościele poklasztornym w Grodzisku Wlkp., poniżej jego najważniejsze fragmenty.

Kościół klasztorny składa się z dość wąskiej nawy wzdłużnej i nawy poprzecznej. Na południowym końcu nawy wzdłużnej znajduje się obszerny przedsionek, z którego można wejść wąskimi schodami na chór. Od strony wieży kościół połączony jest z jedynym pozostałym skrzydłem dawnego klasztoru, które w roku 1912 gmina miejska rozbudowała z przeznaczeniem na szkołę dla małych dzieci i mieszkania. Skrzydło klasztorne jest własnością gminy. Kościół na zewnątrz jak i wewnątrz utrzymany jest w stylu barokowym. W architekturze zewnętrznej zwraca uwagę wartościowa artystycznie kopuła wieży pokryta blachą miedzianą.

Ołtarz główny i oba ołtarze znajdujące się przy szczytach nawy poprzecznej zastały prawdopodobnie pierwotnie tam umieszczone, ponieważ wykazują typowe cechy baroku. Posiadają one bogate zdobienia snycerskie, ale ich efekt jest pomniejszony poprzez zbyt jaskrawe kolory i nadmierne złocenia. Oba boczne ołtarze obok łuku triumfalnego nie posiadają wartości artystycznej i aby nie rozpraszać uwagi skierowanej na ołtarz główny mogłyby zostać usunięte. Być może jakaś wiejska parafia chciałaby je wykorzystać u siebie.

Chór znajduje się nad przedsionkiem. Organy są bardzo stare i niesprawne. Przy wymianie na nowe należałoby rozważyć wykorzystanie ich dobrze zachowanej obudowy, która ma oryginalny kształt. Możliwe byłoby to oczywiście po gruntownym remoncie.

Aby kościół ponownie nadawał się do odprawiania mszy świętych, konieczne jest przeprowadzenie następujących prac:

– zużytą podłogę ze zwykłej cegły i płytek ceglanych należy usunąć i zastąpić ją płytami kamiennymi;

– wymianie podlega także 16 starych okien drewnianych o powierzchni ok. 3 m² każde. Należy je zastąpić przez okna ołowiane z prostym wzorem barokowym i katedralnym szkłem;

– ołtarz główny i ołtarze boczne należy staranie umyć, naprawić i zlecić ich artystyczne pomalowanie z ograniczeniem aktualnych złoceń;

– oba umieszczone później po bokach łuku triumfalnego ołtarze należy usunąć, a zniszczone pilastry i gzymsy odnowić;

– ławki kościelne należy dokładnie umyć i wypolerować;

– ambonę z baldachimem pomalować;

– zamontować nowe organy z wykorzystaniem starej obudowy

– drzwi wejściowe naprawić i pomalować;

– w zakrystii należy odnowić malowidła sufitowe i ścienne, a ubytki podłogi przy ścianie odnowić;

– w przedsionku wieży drewnianą podłogę należy zastąpić płytkami, a ściany i sufit odświeżyć;

– elewację zewnętrzna należy odnowić, konieczne jest zbicie starego tynku i otynkowanie jej od nowa zwracając przy tym uwagę na profile gzymsów i detale architektoniczne. Nie opłaca się tutaj powierzchowne odnowienie fasad, gdyż wystarcza to na niewiele lat. Od strony zachodniej tynk całkowicie odpadł.

– tynk wieży jest z dwóch stron jeszcze dobrze zachowany, z pozostałych stron odpadł. Aby przywrócić jednolity wygląd i ze względu na niewielka powierzchnię zaleca się kompletnie nowy tynk wieży.

– konstrukcja drewniana dachu i wieży jest w dobrym stanie i nie wymaga remontu.

Do raportu dołączony jest kosztorys tych prac oraz rachunek budowniczego organów p. Pięty z Bukówca za naprawę organów w kwocie 502,60 marek.

Opracował: Jacek Gawron

4.7 3 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze