Ranking samorządów: bogactwo w przededniu kryzysu

ranking samorządów

Wśród miast wojewódzkich uwagę zwraca poprawiająca się pozycja Opola i Zielonej Góry. W kategorii miast na prawach powiatu pierwsza trójka się nie zmieniła: Sopot, Płock i Gliwice. Goni ją Dąbrowa Górnicza. Za plecami Polkowic w kategorii miast powiatowych Grodzisk Mazowiecki wyprzedził Piaseczno. Wśród mniejszych miast rządzi Pomorze (Krynica Morska) oraz Zachodniopomorskie (Mielno i Dziwnów).

Gdzie na tym tle lokują się samorządy z naszego powiatu? Na czele, w środku stawki, czy może w dalszej części zestawienia?

Powiat grodziski zajmuje 254. miejsce wśród powiatów (spadek o 4 pozycje), Grodzisk Wielkopolski pozycję 137. wśród miast powiatowych (wzrost o 1 pozycję), Rakoniewice miejsce 227. wśród innych miast (spadek o 46 miejsc), Wielichowo miejsce 277. wśród innych miast (spadek o 90 pozycji). Ostry spadek, o 216 pozycji zaliczyła gmina Kamieniec, która zajmuje 716. lokatę wśród gmin wiejskich. W rankingu spadła także gmina Granowo – z miejsca 228. na 258., wśród gmin wiejskich.

Generalna konkluzja jest taka, że z wyjątkiem Grodziska Wielkopolskiego, który poprawił lekko swoją pozycję w porównaniu do rankingu z roku 2018 pozostałe samorządy naszego powiatu – biednieją.

Dla określenia położenia samorządów naszego powiatu wśród innych w Polsce, potrzebujemy następujących informacji:

  • w Polsce jest 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu, które są gminami, ale realizują także zadania powiatów. Razem 380. w Polsce jest 335 miast powiatowych, 45 z nich są jednocześnie siedzibami powiatów i miastami na prawach powiatu. Według stanu z 1 stycznia 2020 r.,
  • istnieje 2477 gmin – 1533 gmin wiejskich, 642 gmin miejsko-wiejskich oraz 302 gminy miejskie, w tym 66 gmin będących jednocześnie miastami na prawach powiatu.

Znając te informacje widzimy, że wszystkie gminy powiatu są sklasyfikowane w pierwszej połowie rankingu. Odmiennie rzecz ma się z powiatem.

Pełny ranking zamożności samorządów do pobrania pod tekstem

Przed Państwem kolejna edycja rankingu bogactwa samorządów. Najbardziej ekscytujące są zmiany na pierwszych miejscach, ale w naszym rankingu uwagę zwracają także te samorządy, które od lat systematycznie poprawiają swoją pozycję znajdując się poza najbardziej eksponowanymi miejscami. Uwagę zwraca awans Dąbrowy Górniczej i Tarnowa, a także m.in. Grębocic, Kampinosu czy Wysokiego Mazowieckiego.

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”).

– Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.

Niestandardową zmianą w rankingu jest zniknięcie Ostrowic, które zlikwidowano z powodu wysokiego zadłużenia w parabankach, ich terytorium zostało podzielone między sąsiednie gminy: Drawsko Pomorskie i Złocieniec. Przejęcie fragmentów uboższego i zadłużonego sąsiada nie wpłynęło dobrze na ich pozycję w zestawieniu – miasto powiatowe Drawsko Pomorskie jest o 7 pozycji niżej, niż w roku ubiegłym (spadek z 38. na 45.), a Złocieniec zjechał aż o 120 oczek w (z 367. miejsca wśród małych miast na 487.).

Informacja prasowa

Ranking: https://wspolnota.org.pl/fileadmin/archiwum/Bogactwo_JST_20.pdf

Więcej wiadomości gospodarczych z PGO24

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x