Radni zadecydują o wysokości podatków

Znana jest proponowana wysokość podatku od nieruchomości, która może obowiązywać w przyszłym roku na terenie gminy Grodzisk Wielkopolski.

Propozycja przedstawiona przez burmistrza to maksymalna stawka dopuszczona prawem, pomniejszona o 5 %. Proponowaną wysokość podatków musi zatwierdzić Rada Miejska. Między innymi w tej sprawie spotkają się radni na komisji w dniu 21 października.

Ogółem, wg szacunkowych wyliczeń (przy zastosowaniu zaproponowanych stawek) gmina pozyska w przyszłym roku z podatku od nieruchomości kwotę 15,732 mln zł. Będzie to prawie o 200 tys. więcej niż w tym roku. Gdyby zastosowano stawkę maksymalną, kwota ta byłaby wyższa o 526 tys. zł.

Jak informuje resort finansów w 2020 r. maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosną średnio o 1,8 proc. Podwyżka ma związek z inflacją.

Maksymalne stawki zostały zwaloryzowane zgodnie ze wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2019 r. w stosunku do I półrocza 2018 r., który wyniósł 101,8. Oznacza to, że nastąpił ich realny wzrost o 1,8 proc.  W ubiegłym roku wskaźnik wzrósł o 1,6 proc.

W 2020 r. maksymalna stawka podatku od nieruchomości mieszkalnych wzrośnie do 0,81 zł od 1 m kw. powierzchni, czyli zaledwie o 2 gr. Z kolei górna, dopuszczalna stawka podatku od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie w przyszłym roku 23,90 zł od 1 m kw. powierzchni, a więc o 43 gr więcej niż obecnie.   

Zgodnie z przepisami decyzje o ewentualnych zmianach wysokości stawek podatków i opłat lokalnych podejmują rady gmin.    

Propozycje stawek podatku od nieruchomości w Grodzisku Wlkp na 2020 r.

Źródło: UM Grodzisk Wlkp.,/PAP

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *