Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Radni za budową monumentu upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej

26 października radni podjęli decyzję, że w Grodzisku Wielkopolskim powstanie monument upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej. Pomnik będzie dofinansowany ze środków IPN.

Przed podjęciem uchwały kilku uczestników przedstawiło własny punkt widzenia w tej kwestii.

-Mam mieszane uczucia wobec tematu stawiania kolejnego pomnika zbrodni katyńskiej. Pamięć jest cechą bardzo ważną, tylko że boję się przy tej okazji, żeby nie powstało takie zjawisko dewaluacji tego tematu.

– powiedział radny, a także nauczyciel historii Sebastian Skrzypczak

Do tej pory w Grodzisku jest kilka miejsc, które na rożne sposoby upamiętniają ofiary zbrodni katyńskiej. Jest dąb, tablica, tablica która staraniem Muzeum Ziemi Grodziskiej zawisła na najbardziej chyba reprezentacyjnym pomniku, czyli Pomniku Wdzięczności. Dodatkowo jest także pomnik na terenie Zakładu Poprawczego.

-Proszę państwa, my jesteśmy w tym miejscu geograficznie, że naszych przodków raczej spotykało gnębienie ze strony zbrodniarzy hitlerowskich i boję się, również jako nauczyciel, że przez rozrost tych pomników zaburzone zostaną w jakiś sposób w społeczeństwie, wśród młodych ludzi te proporcje. Powstanie mylne przeświadczenie o tym, że “ci źli” byli tylko ze wschodu, a nie ci z zachodu. Rozmawialiśmy o tym w gronie miłośników Ziemi Grodziskiej, w gronie znajomych i ta estetyka, ta forma, którą mamy tutaj przedstawioną też wywoływała mieszane uczucia. Czy taki monumentalny pomnik jest zasadny?

– pytał radny Skrzypczak.

– Trochę się dziwię panu radnemu Skrzypczakowi, historykowi, z zawodu nauczycielowi, który wykłada historię. Ma pan oczywiście pełne prawo tak się wypowiadać. Pan wyliczył sześć miejsc jakoby poświęconych Katyniowi. Nie wiem czy sześć miejsc to nie jest za mało, czy nie powinno być więcej.

-mówił burmistrz Henryk Szymański, inicjator pomysłu, odnosząc się do wypowiedzi radnego Sebastiana Skrzypczaka.

Burmistrz nawiązał także, nie wymieniając nazwiska autora, do fragmentów wczorajszej publikacji Andrzeja Mańkowskiego w PGO24 dotyczących lokalizacji pomnika oraz przypisywanych burmistrzowi przez autora pobudek jego budowy. Burmistrz przypomniał, że stawiając w mieście pomniki gmina może liczyć na dotacje. Tak ma być i w tym przypadku. Na projekt pomnika gmina ma otrzymać z IPN 55 tys. zł.

-Wszystko, co burmistrz chce zrobić jest negowane przez niektórych z państwa

– zauważył włodarz Grodziska Wielkopolskiego

Wiatrak negowany, piknik negowany…  To jest wprowadzanie mieszkańców Grodziska w błąd, proszę pana

– zwrócił się do obecnego na sali Andrzeja Mańkowskiego burmistrz Henryk Szymański.

-Nie można pisać czegoś, jeśli się nie zna źródła. Należało przyjść do burmistrza. Burmistrz by wytłumaczył, w którym miejscu to ma powstać, dlaczego w tym miejscu, dlaczego projektant wybrał właśnie to miejsce. Proszę państwa, na Katyń nie ma ograniczonej ilości pomników, to musi być pamięć, żeby to nigdy się nie powtórzyło!

Radnym, który uwypuklił znaczenie i efekty wspólnego działania dla upamiętnienia tradycji i historii Grodziska był Dariusz Matuszewski. Wskazał on na potrzebę rozwagi w upamiętnianiu, aby nie doszło do powstania dysonansu między tym, co się działo na wschodzie i zbrodniami popełnionymi przez Niemców.

To prawda, że w ostatnim czasie bardzo wiele uczyniono, aby przypomnieć wszystkie tragedie na wschodzie, o których jak doskonale wiemy przez dziesiątki lat nie mówiło się nic, albo się kłamało

– mówił radny Matuszewski.

Przypomniał także, o swoich prośbach skierowanych wcześniej do burmistrza o to, aby w przyszłym roku upamiętnić wszystkich powstańców wielkopolskich przy ich grobach na cmentarzu, a także o odnowienie pomnika Jana Szymkowiaka, jednego z nielicznych w całym powiecie pomników powstańca styczniowego.

W upamiętnianie zdarzeń historycznych na terenie Grodziska włączy się także, przez swoje środki finansowe, Urząd Marszałkowski. Burmistrz przekazał, że będą to środki na wykonanie pamiątkowego muralu na budynku przy ul 3 maja, róg Placu Anny. Powiedział także o planach odnowienia pomnika na cmentarzu. Ma to być w przyszłym roku na wiosnę. Powiedział też, że zwróci się z prośbą do rady o ustanowienie roku 2018 rokiem Powstania Wielkopolskiego.

Ostatecznie uchwałę o budowie pomnika podjęto przy trzynastu głosach za i dwóch głosach wstrzymujących się.

W wolnych głosach i wnioskach powrócił jeszcze raz temat środowej publikacji w PGO24. Głos zabrał autor, który przyznał, że nie do końca umieścił w artykule właściwą lokalizację pomnika, a jako przyczynę podał brak ogólnodostępnej informacji, która pozwoliłaby mu to uczynić. Nawiązał także do słów radnego Skrzypczaka na temat dewaluacji tematu. Jako przykład podał komentarze młodych ludzi umieszczane na Facebooku.

-Jeżeli ma to być w pana zamyśle, i słusznym zresztą, dla przyszłych pokoleń, ku pokrzepieniu serca i żeby nigdy już takie coś się nie wydarzyło, to moim zdaniem trzeba było to ogłosić publicznie mieszkańcom. Może by się znalazł tu jakiś młody plastyk, który by to zaprojektował. Poza tym ustawiłbym to tutaj, gdzie Dąb Katyński, gdzie są cztery szkoły wokół i młodzi wychodząc to widzą. Taki miałem pomysł, ale nie zdążyłem go przedstawić, bo urząd działa trochę “z partyzanta”. Dziś jest na plakacie, a jutro jest przegłosowane.

– powiedział.

Jako ostatni zabrał głos radny Kamil Sikorski. Opowiedział o swoim doświadczeniu związanym z pobytem wśród grobów katyńskich.

Będąc tam na miejscu nie mogę państwa zrozumieć dlaczego mówicie, że jest pięć pomników w Grodzisku. Oni powinni mieć pięćdziesiąt, proszę państwa…

Zgadzam się z tym, abyśmy nie zapominali o innych tragediach. Starajmy się przypominać wszystkich bohaterów Grodziska Wielkopolskiego. Mówiąc o Katyniu myślę o całym naszym kraju. O tylu ludziach, którzy bezpodstawnie stracili życie.[…]

Panie Andrzeju, z całym szacunkiem

– zwrócił się radny Kamil Sikorski do Andrzeja Mańkowskiego

nie możemy historii mieszać do wyborów, mieszać historii do jakiejś walki politycznej. Jeśli jest możliwość postawienia pomnika, to ja się cieszę i jestem dumny z dzisiejszej decyzji Rady[…]

Proszę opanujmy emocje i jeśli jest możliwość postawienia pomnika, obojętnie gdzie by on był, zgódźmy się na to, niech tak będzie.

Na koniec radny Sikorski powiedział, że burmistrz reprezentuje kilka tysięcy ludzi i w ich imieniu ma też podejmować decyzje, tak samo jak każdy z radnych reprezentuje pewną ilość społeczeństwa, które go wybrało.

Dlatego ja osobiście chciałbym powiedzieć, żebyśmy nie robili takich rzeczy jak pan pisząc ten artykuł, bo one są godzące nie tylko w pana burmistrza, ale w tych wszystkich ludzi, którzy nas wybrali i wybrali naszego włodarza.

– zakończył radny Kamil Sikorski.

Pomnik powstanie w okolicy Parku Miejskiego na działce nr 2320/2 wg szkicu i projektu jak niżej, które stanowią załącznik do podjętej dziś uchwały.

Michał Szała

Artykuł, który wzbudził takie emocje:

Nowy Pomnik Katyński w Grodzisku, czyli gdzie podziała się roztropność władzy?

 

 

 

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24