Legenda na lato o (nie)istniejącym tunelu i skarbie konfederatów

Oczywiście, pamiętam opowieści, że kościół pobernardyński w Grodzisku łączył tunel z klasztorem w Woźnikach… – mówi, śmiejąc się, Sebastian Skrzypczak, nauczyciel historii i regionalista. Coś było, gdy chodziłem do... Czytaj dalej »

Grodzisk Wlkp. wybory prezydenckie 2020

Aż 11 głosujących w wyborach prezydenckich zebrało się przed otwarciem lokalu wyborczego nr 1 mieszczącego się w SP nr 1 w Grodzisku Wlkp. W obwodzie w grodziskim liceum kwadrans... Czytaj dalej »

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Proszę o gigantyczne wsparcie. Minister Schreiber w Grodzisku o sukcesach, „onych” i aborcji.

            Proszę o gigantyczne wsparcie – zwracał się do zebranych minister Łukasz Schreiber w kwestii poparcia dla reelekcji obecnego prezydenta. Spotkanie dotyczyło „obrony Polski plus”, jak deklarowały rozdawane ulotki... Czytaj dalej »

Orkan – Kentucky Universitet 5:1. Amerykański sen piłkarzy z Ptaszkowa.

…Tym razem chodzi nam o zespół La Jolla High School z miasta La Jolla w stanie Kalifornia. Piłkarze ci zmierzą się 16 bm. z zespołem Kombinatu PGR Ptaszkowo w... Czytaj dalej »

Rasim i Fetysz, arabski champion i potomek klaczy Mahometa w stadninie baronowej z Ujazdu

Super Champion Rasim czystej krwi arab importowany z Anglii własność p. bar. Bickera w Ujeździe – Wielkopolska – wieszczy w 1928 roku tygodnik „Jeździec i Hodowca”.             Znawcy oraz... Czytaj dalej »

Wszyscy uczyliśmy się samorządu

Rozmowa z Tadeuszem Błaszakiem, pierwszym demokratycznie wybranym burmistrzem Grodziska w 1990 roku. 27 maja minęło 30 lat od pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych. Hasło Rzeczpospolitej Samorządnej rzucił już w 1981... Czytaj dalej »

Dość zabawy w chowanego w Grodzisku

Dokładnie o godzinie 21.00 przed kościołem na placu Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku zabłysły symboliczne świece. Akcja ma mieć wymiar symboliczny, że tutaj w Grodzisku są ludzie, którym nie podoba... Czytaj dalej »

Dzień Kobiet, czyli jak to striptizer sekretarza zastapił? I co z tego wynika?

            Dzień kobiet, dzień kobiet niech każdy się dowie,             Niech żyją nam zdrowe, i panie, i mamy             i woźna kucharka i nasza lekarka…             To tekst szkolnej... Czytaj dalej »

O co walczy Podkoziołek z Popielcem? I kto na tym skorzystał?

Wenecja ma swawolny karnawał, a Wielkopolska ma swój skromniejszy Podkoziołek. Skąd się wziął i dlaczego sypanie popiołu miało leczy wirusa grzesznej zabawy?             Dawnej karnawał był bardziej nieprzyzwoity, a... Czytaj dalej »

Kto spalił dwór w Ruchocicach?

Tak, to ten… – skomentował z błyskiem w oku pan Marian, gdy identyfikował zdjęcie  nieistniejącego dworu w Ruchocicach. zobacz zdjęcie] Szkoda, że zdjęcia nie ma od frontu. Wejście było od strony tej... Czytaj dalej »