Press "Enter" to skip to content

Przepis na pamięć

Apele ku czci, artykuły okolicznościowe, akademie…..Tak jeszcze do niedawna upamiętniano ludzi, którzy zasłużyli się dla lokalnej społeczności.

I my podobnie fetowaliśmy Patrona naszej szkoły Eugeniusza Kwiatkowskiego. Jednak świat pędzi i jego tempo narzuca konieczność poszukiwania sposobów dotarcia do odbiorcy, zwłaszcza, gdy jest on tak młody jak uczestnicy Gry Miejskiej „ 7 stacji w 70. rocznicę śmierci Antoniego Thuma”.

Przywrócenie zbiorowej pamięci Wielkiego Grodziszczanina, browarnika stało się dla organizatora- Zespołu Szkół Technicznych w Grodzisku Wielkopolskim ważnym celem wychowawczym. Znać tych, którzy nas poprzedzili to znać swój kawałek świata, swoją Małą Ojczyznę.

Jak to osiągnąć bez przesadnego dydaktyzmu? Jak sprawić, by twarze ze wspomnień Pana Zachariasza Wojciechowskiego- wnuka Antoniego Thuma znów ożyły?

Sięgnęliśmy do formuły gry miejskiej, która sprawdziła się już w latach poprzednich, gdy młodzież na kolejnych punktach mapy swojego miasta zdobywała wiedzę o Powstańcach Wielkopolskich czy o Michale Drzymale.

Patronat nad tegoroczną edycją Gry objął Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Pan Piotr Hojan. Nagrody ufundowane przez Miasto długo będą towarzyszyć zwycięzcom i pozostałym graczom, bo nie dość, że praktyczne, są jednocześnie nasze grodziskie.

Organizatorzy tego wielkiego przedsięwzięcia- 154 uczestników, rzesza osób zaangażowanych w sprawny i bezpieczny przebieg – w każdej minucie swej pracy odczuwała wsparcie sponsorów i współpracowników. Firma „Hasco-Lek” ufundowała wartościowe i pożyteczne nagrody nawiązując tym samym do tradycji działania prezesa Browarów w okresie międzywojennym. Decyzje Antoniego Thuma służyły rozwojowi Browarów Grodziskich, ale niosły również pożytek pracownikom i ich rodzinom.

Filmy, reportaże, które powstały podczas zmagań uczestników- drużyn reprezentujących szkoły podstawowe gminy Grodzisk Wielkopolski i uczniów Zespołu Szkół Technicznych są wymowną ilustracją, że pomysł Gry Miejskiej był strzałem w 10!

Na finał zespoły przybywały zadowolone, żądne zwycięstwa i….. uśmiechnięte! Gratulujemy pasji, wiedzy i …kondycji!

Kolejne miejsca na mapie Naszego Rodzinnego Miasta zostały odkryte, tygodnie pracy całej rzeszy pasjonatów Gry Miejskiej dały owoce.

Mamy poczucie dobrze wykonanego zadania, dziękujemy wszystkim, którzy pomogli przywrócić imię Antoniego Thuma zbiorowej grodziskiej świadomości.

Co dalej? Na horyzoncie nowi nieco dziś zapomniani grodziscy bohaterowie. W gronie organizatorów trwają dyskusje, a może czytelnicy do giełdy pomysłów dołożą swoje trzy grosze- zapraszamy do współpracy!

BK

Informacja nadesłana przez ZST w Grodzisku Wielkopolskim

5 1 głosuj
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze