“Przedwiośnie” w przededniu jesieni

"Przedwiośnie" w przededniu jesieni 1

W sobotę 8 września Grodzisk Wielkopolski dołączył do miast, w których odbyło się Narodowe Czytanie. O przebiegu tego wydarzenia dowiadujemy się z przesłanej przez Urząd Miejski w Grodzisku Wielkopolskim notatki.

Narodowe Czytanie w Grodzisku Wielkopolskim

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 r. przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W 2013 r., w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas kolejnych edycji przeczytano: “Trylogię” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

“Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego było lekturą tegorocznego Narodowego Czytania, którego organizatorami w naszym mieście byli Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego, Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Grodzisku Wlkp. oraz Grodziska Biblioteka Publiczna.

"Przedwiośnie" w przededniu jesieni 2 "Przedwiośnie" w przededniu jesieni 3 "Przedwiośnie" w przededniu jesieni 4

W sobotnie przedpołudnie 8 września, na Starym Rynku naszego miasta Burmistrz  Henryk Szymański zainicjował czytanie oryginalnej wersji “Przedwiośnia”. Wśród osób biorących udział w akcji byli również: Marek Kinecki Przewodniczący Rady Miejskiej w  Grodzisku Wielkopolskim, Zastępca Burmistrza Grodziska Wlkp. Piotr Hojan, Artur Kalinowski Sekretarz Gminy, Dorota Jaśkowiak  Przewodnicząca Rady Powiatu, dyrekcja grodziskiego Liceum Jadwiga Łacheta i Katarzyna Nowak-Pierszalska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Grodzisku Wlkp. Beata Kalinowska, nauczyciele oraz uczniowie grodziskiego “Słowaka”, Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 4 w Grodzisku Wlkp., członkowie Grupy Teatralnej “Arlekin” i Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Grodziskiej Bibliotece Publicznej oraz zaproszeni goście i mieszkańcy naszego miasta.

„Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).”Źródło http://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2018/

 

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x