Przedświąteczne spotkania w grodziskiej bibliotece

W magiczną, przedświąteczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadziła czytelników Grodziska Biblioteka Publiczna organizując cykl ciekawych wydarzeń kulturalnych. 

    Ponieważ nieodłącznym elementem przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia jest samodzielne wykonywanie dekoracji choinkowych Biblioteka zorganizowała warsztaty bożonarodzeniowe, które odbyły się w czwartek, 5 grudnia w Oddziale dla dzieci i młodzieży. W warsztatach uczestniczyły dzieci w wieku od lat 6. Każdy z uczestników miał okazję spróbować swoich umiejętności w tworzeniu świątecznych ozdób wykonywanych w sposób tradycyjny oraz za pomocą długopisów 3d. Była to świetna okazja, by zapoznać się z tymi niesamowitymi urządzeniami, które niczym zaczarowany ołówek przemieniały pomysły dzieci w wyjątkowe i niepowtarzalne ozdoby. Uczestnikom warsztatów nie zabrakło zapału do pracy, każdy wrócił do domu z własnoręcznie wykonanymi ozdobami, które przystroją choinki i świąteczne stoły. Zajęcia cieszyły się ogromnym powodzeniem, a samodzielne tworzenie ozdób dostarczyło dzieciom niemało radości i było doskonałą okazją do poznania bożonarodzeniowych tradycji i zwyczajów.

    We wtorek, 10 grudnia w czytelni Biblioteki odbyło się spotkanie pt. „Gdy pierwsza gwiazdka – polskie i ukraińskie tradycje Świąt Bożego Narodzenia”, które odbyło się w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu pn. „Łączy nas biblioteka” Najlepsze życzenia uczestnikom spotkania złożył Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, który sprawuje Patronat nad realizowanym przez bibliotekę projektem.

    Uczestnicy spotkania rozmawiali o przygotowaniach i obchodzeniu Świąt Bożego Narodzenia w Polsce i na Ukrainie, o panujących w naszych krajach tradycjach, obejrzeli przygotowane przez Hannę Paubę oraz Oksanę Samarash prezentacje multimedialne oraz posłuchali polskich i ukraińskich kolęd. W trakcie rozmów okazało się, że niektóre tradycje i sposoby obchodzenia świąt w naszych krajach są podobne. Są jednak takie, które kultywuje się tylko na Ukrainie, jak chociażby „Chrzest Pański” czy „Dziadek Mróz i Śnieżynka”. 

    W Polsce Boże Narodzenie obchodzone jest 25 grudnia. Na Ukrainie gdzie większość obywateli praktykuje w obrządkach prawosławnych Boże Narodzenie obchodzi się 7 stycznia. W przeddzień Bożego Narodzenia – odpowiednio 24 grudnia i 6 stycznia – obchodzi się wigilię lub, jak mówią na Ukrainie, Święty Wieczór. 

    W Polsce ważnym zwyczajem, nieznanym na Ukrainie, jest łamanie opłatkiem przed wieczerzą. Zarówno na Ukrainie jak i w Polsce dzień przed Bożym Narodzeniem pości się, a na wigilijnym stole powinno pojawić się dwanaście potraw. 

    W obu krajach w Boże Narodzenie śpiewa się kolędy. W Polsce robi się to rodzinnie, a także w kościele. Na Ukrainie kolędy, śpiewają dzieci idące na kolędowanie do sąsiadów i krewnych. Składają one życzenia szczęścia, zdrowia i dostatku gospodarzom. W zamian obdarowywane są słodyczami i pieniędzmi. Uważa się, że im więcej kolędników odwiedziło nasz dom, tym lepszy będzie rok. Kolędowanie na Ukrainie trwa od 6 stycznia do 15 lutego. W Polsce ten zwyczaj również jest kultywowany w niektórych regionach. 

    W Polsce z prezentami chodzi Święty Mikołaj, a na Ukrainie Dziadek Mróz, któremu towarzyszy wnuczka Śnieżynka ubrana w niebieski płaszcz. Dziadek Mróz przynosi prezenty 31 grudnia, a Święty Mikołaj 24 grudnia. Na prawosławnej Ukrainie istnieje postać Świętego Mikołaja, który przynosi dzieciom małe prezenty w nocy 19 grudnia. W Polsce Mikołajki obchodzone są 6 grudnia. W obu krajach dzieci szukają prezentów pod poduszką.

   Spotkanie było też okazją do spróbowania tradycyjnych potraw, które w świąteczne dni goszczą na polskich i ukraińskich stołach. 

    W tym samym czasie w Oddziale dla dzieci i młodzieży przeprowadzone zostały „Warsztaty tworzenia ozdób choinkowych”, w których uczestniczyły zarówno polskie jak i ukraińskie dzieci oraz ich rodzice. Uczestnicy warsztatów wykazali się dużą pomysłowością, kreatywnością i zręcznością, dzięki czemu stworzyli piękne i niepowtarzalne ozdoby, które przystroją bożonarodzeniowe stoły i choinki w ich domach.

    Ubieranie choinki to chyba jeden z najpiękniejszych zwyczajów świątecznych, na który z niecierpliwością czekały wszystkie dzieci uczęszczające w cotygodniowych zajęciach pn. „Błyskotliwy Maluch”.  Nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. To iglaste drzewko jest najbardziej widocznym i wciąż istniejącym symbolem świąt.  W środę, 11 grudnia nasi najmłodsi czytelnicy z zapałem przystąpili do zawieszania na gałązkach własnoręcznie przygotowanych ozdób, łańcuchów i kolorowych lampek. Drzewko zostało przystrojone bardzo szybko, wygląda wyjątkowo i przypomina, że Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż…

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.