Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Protest w Grodzisku Wielkopolskim

O godz. 19.00 w piątek 24 listopada odbyła się demonstracja w Grodzisku Wielkopolskim. Hasła przewodnie to  3xW: Wolne Sądy, Wolne Wybory, Wolna Polska.

Uczestnicy spotkali się przed Sądem Rejonowym W Grodzisku Wielkopolskim. Demonstracje i pikiety w obronie wolnych sądów odbyły się w wielu miastach w kraju. W najbliższej okolicy pikietę planowano też w Nowym Tomyślu. Mapę z lokalizacjami planowanych protestów publikowało internetowe wydanie Gazety Wyborczej.

Podczas protestu uczestnicy wygłosili przemówienia dotyczące sytuacji ustaw o KRS i SN, wyborach samorządowych itp., podporządkowaniu prokuratury. Przed sądem zgromadziło się ok 40 osób. Zapowiadają dalsze protesty. 

 

Informacja o wydarzeniu na Facebooku:

Do Sejmu trafiły w tym tygodniu prezydenckie projekty ustaw o Krajowej radzie Sadownictwa i Sądzie Najwyższym.
Dają one politykom prawo wyboru sędziów do KRS, a prezydentowi pozostawiają decyzję o tym, który sędzia będzie mógł orzekać po przekroczeniu wieku emerytalnego. Pojawia się też instytucja skargi nadzwyczajnej, która umożliwi wzruszenie wyroków wszystkich sądów z ostatnich 20 lat.

28 organizacji pozarządowych przedstawiło oświadczenie, w którym czytamy m. in.:

“Wprowadzenie powyższych zmian spowoduje, że Polska definitywnie przestanie być demokratycznym państwem prawa. Jeśli zabraknie niezależnych sądów, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by w przyszłości ograniczone zostały prawa i wolności obywatelskie”

Coraz więcej ludzi manifestuje przed sądem

 

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24