Prokuratura sprawdza czy doszło do nielegalnego handlu egzotycznymi ptakami

Prokuratura sprawdza czy doszło do nielegalnego handlu egzotycznymi ptakami 1

Prokuratura Rejonowa w Grodzisku Wlkp. nadzoruje postępowanie w sprawie naruszenia przepisów unijnych w zakresie ochrony gatunków dziko żyjących.

Komenda Powiatowa Policji w Grodzisku Wlkp. została poinformowana o nielegalnej hodowli ptaków egzotycznych na terenie Grodziska i sprzedaży zwierząt za pośrednictwem portalu internetowego.

praca grodzisk wlkp

Z informacji będących przedmiotem zawiadomienia wynika, że osoby prowadzące hodowlę ptaków egzotycznych nie deklarowały nabyć wewnątrzwspólnotowych ani importu ptaków.

W związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia przestępstwa naruszenia przepisów prawa Unii Europejskiej, dotyczącego ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin w zakresie regulacji obrotu nimi poprzez oferowanie zbycia i zbywanie określonych gatunków zwierząt, wszczęto dochodzenie.

W toku postępowania przeprowadzono przeszukanie posesji, na terenie której miała miejsce hodowla. Na miejscu ujawniono ponad 500 sztuk okazów ptaków egzotycznych. Właściciel hodowli oświadczył, że hodowlą zajmuje się od kilku lat, a na okoliczność posiadania okazów i ich rejestracji przedłożył stosowne dokumenty.

Przybyły na miejsce weterynarz, nie miał zastrzeżeń co do warunków bytowych ptaków, określił je jako bardzo dobre. Dokumenty zostały zabezpieczone. W sprawie powołano biegłego, który był obecny podczas przeszukania i został zobowiązany do wydania opinii, czy mamy do czynienia z gatunkami objętymi ochroną CITES.

CITES to konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Laura Von Glick
Laura Von Glick
2 lat temu

Ja również posiadam bardzo egzotycznego ptaka, którego spokojnie można zaliczyć do dzikich zwierząt, ale nigdy by mi nie przyszło do głowy, by móc nim handlować. Naprawdę, “podłość ludzka nie zna granic”. Ech…

1
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x