Press "Enter" to skip to content
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Projekty sięgające kosmosu na lotnisku pod Grodziskiem

Wysokospecjalistyczne technologie, materia związana z kosmosem, a także sztuczna inteligencja, która przetwarza dane medyczne czy umożliwia monitorowanie zmian klimatu – to projekty Politechniki Poznańskiej, które mają swoją lokalizację na lotnisku w Kąkolewie pod Grodziskiem Wielkopolskim.

Politechnika buduje tu kampus, gdzie rozwinie nowoczesne technologie, dotyczące lotnictwa i kosmosu. Z kolei w Poznaniu, na Piotrowie, uczelnia realizuje doświadczenia związane ze sztuczną inteligencją i jej wykorzystaniem w zakresie przetwarzania danych medycznych i danych o środowisku, które wpływają na życie człowieka.

– Mamy tu do czynienia z bardzo wyrafinowanymi projektami, najwyższej próby, jeśli chodzi o jakość. Dlatego warto je dofinansowywać i wspierać z części unijnego budżetu, który pozostaje w naszej dyspozycji

– podkreślił Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak, który w minionym tygodniu uczestniczył w podpisaniu umów z Rektorem PP prof. dr. hab. inż. Teofilem Jesionowskim.

Politechnika Poznańska (PP) zwiększy swój potencjał naukowo – badawczy dzięki dofinansowaniu unijnemu w wysokości ponad 19 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+). Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał uczelni dofinansowanie na realizację czterech innowacyjnych projektów badawczych:

  • „AEROSFERA 2.0. Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS)”,
  • „Sztuczna inteligencja w analizie i modelowaniu dużych zbiorów danych medycznych oraz w diagnostyce i terapeutyce medycznej”,
  • „Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych (OTRK)”,
  • „AEROSFERA 2.0. AEROKOSMICZNA TRANSMISJA DANYCH (POLYITAN)”.

Projekty realizowane przez politechnikę mają łączną wartość blisko 32 mln złotych.

– To jest ten obszar interwencji z wykorzystaniem funduszy europejskich, który daje szansę na to, aby przetransferować dokonania naszych wielkopolskich naukowców, które są niewątpliwie znaczące,  do sfery gospodarki i wspierać ich projekty, aby znalazły zastosowanie w codziennym życiu

– powiedział marszałek Woźniak.

Prof. Teofil Jesionowski zaznaczył, że projekty te mają charakter przyszłościowy i inwestycyjny – służą rozwojowi naszego regionu, abyśmy w przyszłości mogli konkurować z najlepszymi.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał dotychczas blisko 125 mln zł unijnego dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na działania z obszaru wsparcia infrastruktury B+R w sektorze nauki. Beneficjenci tych środków, którymi są wielkopolskie uczelnie, zrealizują projekty o łącznej wartości prawie 225 mln zł – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze