“Czy prawo dotyka zwykłego obywatela?”

"Czy prawo dotyka zwykłego obywatela?" 1

W czwartek 16 listopada 2017 roku w Grodzisku Wielkopolskim, na zaproszenie Klubu Obywatelskiego,  gościł  były Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny w latach 2007-2009 Zbigniew Ćwiąkalski – profesor nadzwyczajny w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Wyższej Szkole Prawa i Administracji Przemyśl/Rzeszów.

Zbigniew Ćwiąkalski jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego i gospodarczego,  a także współautorem komentarza do kodeksu karnego i komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Tematem spotkania, w którym uczestniczyli między innymi Senator RP Jan Filip Libicki i Poseł RP Killion Munyama, było rozważanie  wpływu wywieranego na funkcjonowanie obywateli przez zakłócenie klasycznego trójpodziału władzy. Wnioski wynikające z dyskusji, odnoszącej się do bieżącej sytuacji w kraju,  nie napawają optymizmem. Podporządkowanie sądów politykom, upadek kultury stanowienia prawa,  niemerytoryczne zmiany personalne w wymiarze sprawiedliwości i inne sprzeczne z elementarnymi zasadami stanowienia prawa działania doprowadzą do sytuacji, w której obywatel w sporze prawnym z państwem będzie bez szans.

Proces negatywnych zmian rozpoczął się od Trybunału Konstytucyjnego. Liczba trafiających do niego obecnie spraw jest o wiele niższa niż była zanim to nastąpiło. Jest to wynik braku zaufania do tej instytucji w obecnym kształcie – ocenia Zbigniew Ćwiąkalski.

"Czy prawo dotyka zwykłego obywatela?" 2

Zmiany w wymiarze sprawiedliwości są konieczne, jednak propozycje kierowane przez rządzących nie zmierzają w kierunku reformy. Reformę taką należy przeprowadzić starannie, w porozumieniu z zainteresowanymi środowiskami, a nie “na rympał” z naruszaniem Konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny jest to niewątpliwie organ, który powinien decydować czy coś jest zgodne z Konstytucją, czy nie. Dziś konstytucja nic nie znaczy. Przykładowo jej artykuł 103 mówi o tym, że prokurator nie może sprawować mandatu poselskiego, a tymczasem obecny poseł i minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem generalnym. W Trybunale Konstytucyjnym dochodzi do tak kuriozalnych sytuacji, że dublerzy orzekają w sprawie dublerów. Dzisiaj, jeśli chodzi o postępowanie karne, mamy taką sytuację, że prokurator może przedstawić dowód w sprawie zdobyty nielegalnie! – mówił gość Klubu Obywatelskiego.

Zbigniew Ćwiąkalski zwrócił też uwagę, że w sądach po części można zaobserwować tzw. “efekt mrożący”. Nie w takich codziennych sprawach, ale jest szereg sytuacji, gdzie można już zaobserwować samoograniczanie się sędziów.

Były Minister Sprawiedliwości poruszył jeszcze szereg innych spraw. Była mowa m.in. o planowanych zmianach w ordynacji wyborczej, o tym że media są następne w kolejce do zawłaszczenia po przejęciu sądów, czy o propagandzie mediów publicznych, gdzie kłamstwo stało się prawdą. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zadawania pytań.

Poseł Killion Munyama zwrócił uwagę, że wybijające się na czołówki światowych mediów obrazki zawierające rasistowskie treści z marszu w Dniu Niepodległości miały wpływ na fakt, że Expo 2022 odbędzie się w Argentynie, a nie w Łodzi. Osoby zainteresowane przebiegiem spotkania mogą odsłuchać nagranie niżej.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Jarosław Czetowicz
Jarosław Czetowicz
2 lat temu

Swietne merytoryczne spotkanie szkoda ze nie bylo nikogo z drugiej strony np z PIS dyskusja bylaby ciekawsza

Laura Von Glick
Laura Von Glick
2 lat temu

Z relacji wynika, że na spotkaniu było mnóstwo antypisowskiej propagandy znanej z różnych mediów, ale niewiele tematów dotykających obywateli każdego dnia. Pisowskich “zabaw z konstytucją” (i tym podobnych) nie popieram bynajmniej, ale opozycja (zwłaszcza ta o której traktuje powyższy materiał) jakoś tak mało kojarzy mi się z zainteresowaniem sprawami bliskimi ludziom, bardziej zaś z desperacką walką o powrót do władzy, szkoda, ale cóż – jak widać na załączonym obrazku – zainteresowanie raczej nie było wielkie.

Laura Von Glick
Laura Von Glick
2 lat temu

Zapomniałem dotknąć samego tytułu: “Czy prawo dotyka zwykłego obywatela?” Otóż nie, dotyka go bezprawie. I tak od zawsze – bez względu na to kto ma władzę.

3
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x