Press "Enter" to skip to content

Praca w Grodzisku jest. Ta branża będzie się rozwijać.

Last updated on 2021-02-26

Spotkanie z tym człowiekiem przeczy obiegowym opiniom o braku możliwości znalezienia pracy w Grodzisku. Wręcz przeciwnie. Prezes spółki informatycznej Concepto – Dariusz Kowalski – zakłada wzrost zatrudnienia w swojej branży i dalszy dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa.

Firma Concepto zlokalizowana jest na ul. Szerokiej w Grodzisku Wielkopolskim. Zajmuje się tworzeniem aplikacji na potrzeby Internetu, oprogramowania dla firm, gier dla dzieci, kreatorów itp. Pomaga także rozwijać pomysły na biznes w Internecie zarówno merytorycznie jak i kapitałowo. W marcu spółka Concepto świętowała swoje ósme urodziny.

– W jaki sposób?

– 2 lata temu zainicjowaliśmy otwartą imprezę, od tego roku, mam nadzieję, że już cyklicznie na początku marca będzie się odbywał mały festiwal Punky&Reggae. W tym roku zgrały dwa zespoły (Pełna Kultura i Big UP!). Ich dobór odzwierciedla ducha naszej firmy. Z jednej strony jest to bunt przeciw zastanym schematom i młodzieńcza zadziorność oraz bezkompromisowość, z drugiej zaś pozytywna oraz pełna radości i otwartości energia. Na imprezę przyszło sporo osób. Chcieliśmy przybliżyć to, co robimy i pokazać możliwości zatrudnienia w naszej firmie. Na lokalnym rynku jesteśmy rozpoznawalni wśród młodych ludzi. Pokazujemy, że mogą u nas kreatywnie i fajnie pracować (graficy, programiści, redaktorzy,…). Tak więc, szanowni czytelnicy, jeżeli tylko czujecie się na siłach i chcecie pracować inaczej niż wszyscy, zapraszam do Concepto.

Jak wygląda zatrudnienie w waszej firmie. Wzrasta, spada?

Utrzymuje się na stałym poziomie, ale będzie wkrótce dynamicznie wzrastać.

Czyli Concepto nie czuje kryzysu?

Radzimy sobie w ten sposób, że jeśli jest zastój i nie ma zapotrzebowania na oferowane przez nas produkty czy usługi, to szukamy niszy i dopasowujemy się do potrzeb rynku.

Można zatem śmiało powiedzieć „kształćcie się ludzie w zawodach informatycznych i graficznych, bo praca będzie”? Nie zamierzacie ograniczać rozmiaru działalności w Grodzisku?

Nie zamierzamy. Jeszcze w tym roku chcemy otworzyć nowe biuro w Poznaniu.

Jakie były początki firmy?

Od dziecka interesowałem się konsolami, komputerami… Na początku tak jak u większości – były to gry. Później szybko mi się to znudziło i zacząłem samemu pisać gry. Ileś tam tych gier się natworzyło… Kolejnym krokiem były studia na kierunku technicznym oraz zbieranie doświadczeń, uruchomienie pierwszej firmy, a później praca jako freelancer przy całkiem dużych projektach.

Czyli to jest pasja? Nie tylko sposób zarabiania pieniędzy?

Tak jest. Nie można się do niczego zmuszać. To jest klucz do sukcesu, trzeba robić to, co się lubi. Wtedy wiedza sama przychodzi, pieniądze również. Nie są one najistotniejsze. Od początku większość była inwestowana. Głównie w kapitał ludzki.

Jakie jest znaczenie ludzi w waszej firmie?

To jest podstawa sukcesu. Coraz większe projekty, więc potrzeba coraz więcej ludzi, którzy muszą mieć coraz większe umiejętności. Umiejętność zarządzania i motywowania zespołu, to jest kolejny klucz do sukcesu. Co jeszcze jest przydatne w osiąganiu sukcesu?

Determinacja. Nie można się poddawać. Trzeba mieć bardzo dużo cierpliwości. Stąd też mój stoicki spokój 😉

Z jakimi problemami zmaga się biznesmen działający w Polsce?

Myślę, że wszyscy mają podobne problemy. Przeciągające się procedury administracyjne. Mamy teraz do czynienia z sądem rejestrowym. To, co powinno być załatwione w siedem dni ciągnie się niekiedy miesiącami. Kolejna sprawa to koszty pracy – opodatkowanie, zus – 99% firm ma podobne problemy. Chciałbym, aby to inaczej funkcjonowało, ale nie ma zainteresowania tym tematem ze strony władz. Przedsiębiorcy nie potrafią się jakoś zjednoczyć…Wiem, że działasz społecznie. Czy fakt osiągania sukcesów sprawia, że czujesz pewnego rodzaju zobowiązanie, aby pomóc innym, czy niezależnie od tego chcesz pomóc, bo wynika to z charakteru?

To wynika z charakteru, ale też rozwoju osobistego. Jestem członkiem zarządu w Stowarzyszeniu Ludzi Aktywnych. Moją działką jest kultura. Zainicjowałem festiwal, który ma już charakter cykliczny – GroxTown Reggae Fest, pomagam w organizacji różnych mniejszych koncertów, staram się pomagać zespołom w wydaniu płyt… Moją prywatną inicjatywą jest również bookcrossing. Co miesiąc staram co najmniej jedną książkę podrzucać w miejscach publicznych, tak by ludzie mogli sobie poczytać i rozszerzyć swoje horyzonty

W jaki książkach gustujesz?

Głównie właśnie dotyczących rozwoju osobistego, duchowego, biografie, slow life…

Concepto jest przykładem dynamicznego wzrostu wypracowanego dzięki pasji, zaangażowaniu zespołu i determinacji w działaniu. Dla firmy liczy się nie tylko zarabianie pieniędzy, ale także takie wartości jak uczciwy handel, zadowolony pracownik czy ekologiczne podejście.

Prezes Dariusz Kowalski swoją firmę rozwinął od podstaw i – co podkreślał wielokrotnie w rozmowie – dzięki ludziom, którzy tworzą zespół. Działalność zaczynał w ciasnej piwnicy.

Po ośmiu latach firma – jako pierwsza z tej branży w regionie – jest w przededniu historycznego debiutu na giełdowym rynku New Connect.

– Kiedy zadebiutujemy na giełdzie i przetrzemy szlak, inni będą mogli podążać naszym śladem. Chcemy doradzać firmom w rozwoju. Pozyskane przez giełdę środki chcemy inwestować w dalszy rozwój naszych produktów. W pierwszej kolejności w portal instrukcja.pl, który nas mocno wypromował. Mamy tez pomysł na nowy program motywacyjny. Chcemy motywować nie tylko naszych obecnych pracowników, ale przyciągnąć też nowych i uczynić ich współudziałowcami dzięki pewnej ilości akcji dla nich przeznaczonych. Chcemy się dzielić firmą.

Concepto zajmuje 20 miejsce w rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznych w Europie Środkowo – wschodniej. Ranking ten opracowany został przez międzynarodową firmę doradczą Deloitte. Bada on m.in. dynamikę przychodów i nakłady inwestycyjne na rozwój w ostatnich 5 latach.

IMG_6720

Dariusz Kowalski ma obecnie 33 lata i od początku mieszka w Grodzisku Wielkopolskim.

Rozmawiał M. Szała. Redakcja PGO24 dziękuje firmie Concepto za udostępnienie informacji.

0 0 głosów
Ocena artykułu
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Odnieś się w tym miejscu
Pokaz wszystkie komentarze