Powstała młodzieżowa grupa PaTPORT powiatu grodziskiego

Powstała młodzieżowa grupa PaTPORT powiatu grodziskiego 1

Na deskach Sali Widowiskowej w Centrum Kultury „Rondo” w Grodzisku Wielkopolskim 16 czerwca 2015 roku odbyła się uroczysta Gala inaugurująca działalność programu profilaktycznego „Profilaktyka, a Ty” połączona z utworzeniem młodzieżowej grupy PaTPORT powiatu grodziskiego. Podczas uroczystej gali młodzież wystawiła prapremierę spektaklu „SHOW”. Sala Widowiskowa wypełniła się po brzegi.

Swoją obecnością galę zaszczycili włodarze miast i gmin powiatu grodziskiego, radni, przedstawiciele Policji, służb powiatowych, nauczyciele, pedagodzy i dyrektorzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych całego powiatu. W tym niezwykłym działaniu nie mogło oczywiście zabraknąć rodziców, dziadków, rodzeństwa i przyjaciół młodych aktorów nowopowstałego Grodziskiego PaTPORTU.

Zaproszeni goście w trakcie Gali obejrzeli prapremierę spektaklu edukacyjno-profilaktycznego Beaty Kieras „SHOW”. Przedstawienie zostało wyreżyserowane przez nauczycielki Agnieszkę Borowczak, Katarzynę Maciejewską, Danutę Ilmer oraz Annę Matuszewską. Twórcą i założycielem Grodziskiego PaTPORTU jest sierż. sztab. Kamil Sikorski – rzecznik prasowy grodziskich policjantów. Aktorami byli młodzi ludzie, którzy na próbach dali z siebie wszystko, pokonując niejednokrotnie swoje słabości.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu Komendy Głównej Policji “Profilaktyka a Ty”. Dużym wsparciem dla działań grodziskiej młodzieży wykazali się: Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Henryk Szymański, Burmistrz Wielichowa Honorata Kozłowska oraz dyrektorzy szkół: Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim, Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Wielichowie oraz Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wielkopolskim. Ogromnym wsparciem okazały się również Gminne Komisje Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z Grodziska Wielkopolskiego oraz Wielichowa. Wspomaga nas również Poradnia Pedagogiczno – Psychologiczna w Grodzisku Wielkopolskim. Rolę gospodarza tego prewencyjnego wydarzenia pełnił kom. Krzysztof Krawczyk – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku Wielkopolskim. Wydział Prewencji miejscowej jednostki policji reprezentował asp. sztab. Tomasz Górny – Zastępca Naczelnika.

Galę rozpoczęto od przedstawienia filmu – prezentacji opowiadającego o programie PaT oraz o tym, jak tworzył się spektakl Show i powstawały narodziny Grodziskiego PaTPORTu.

Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu reprezentował asp. Szymon Witczak z ramienia pana Naczelnika Wydziału Prewencji kom. Macieja Purola.

W dniu, 28 maja 2015 roku przyjęto „Uchwałę” powołującą „Grodziski Patport” działający przy Domu Kultury RONDO w Grodzisku Wielkopolskim. Do obsady spektaklu edukacyjno-profilaktycznego „SHOW” przygotowało się 29 uczniów z trzech szkół:

· Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim,

· Zespół Szkół im. Polskich Noblistów w Wielichowie,

· Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wielkopolskim.

Przedstawiony przez uczniów spektakl ukazuje aktualne problemy współczesnej młodzieży, konflikty w grupach rówieśniczych oraz w rodzinnym domu. Życie nastolatka tylko z pozoru jest łatwe. Moment wejścia w dorosły świat poprzedza wiele niebezpieczeństw. Pułapką staje się chęć niezależności, konsumpcjonizm, podkreślenie osobowości oraz bunt przeciwko skostniałym normom społecznym. Młodzież niezwykle sugestywnie wcieliła się w swoje role. Pomimo, że przygotowania trwały zaledwie kilka dni, widać było znakomitą pracę instruktorów i pasję aktorów – często stojących na scenie po raz pierwszy.

Historia Klaudii, która pod wpływem środowiska, reklam, mediów, a także rodziców, poddaje się uzależnieniu, mocno przemawia do widzów. Główna bohaterka, chcąc sprostać oczekiwaniom, upada. Z wartościowej, pozytywnej dziewczyny, staje się bezdusznym wytworem popkultury.

Doniosłym momentem podczas Gali, było wręczenie nominacji PaT dla kapitana i kapitanatu Grodziskiego PaTPORTu:

· Daria Turkowska – KAPITAN „Grodziskiego PaTPORTu” Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim,

oraz KAPITANAT:

· Angelika Turkowska Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim,

· Jakub Rabiega Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim,

· Karolina Drgas Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego w Grodzisku Wielkopolskim,

· Teresa Drgas Zespół Szkół im. Polskich Noblistów w Wielichowie,

· Patrycja Kosicka Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wielkopolskim,

· Karol Lemański Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich w Grodzisku Wielkopolskim.

Spektakl spotkał się z bardzo gorącym przyjęciem całej zgromadzonej w CK RONDO publiczności. Żywiołowe oklaski i owacja na stojąco były wyrazem podziwu i zaangażowania w przygotowanie i przedstawienie młodzieżowej historii. Spektakl odniósł ogromny sukces, nasi partnerzy w profilaktyce, czyli aktorzy (młodzież) swoją grą i talentem na scenie przedstawili w niezwykły sposób czytelne treści prewencyjne odnośnie uzależnień.

Teatralną galę, zakończyło popremierowe spotkanie przy kawie i okazałym PaT-owym torcie. Spektakl stał się także pretekstem do wielu rozmów w różnych gronach osób.

Wszystkim osobom i instytucjom, które zaangażowały się w inaugurację programu PaT w powiecie grodziskim, serdecznie dziękujemy! Szczególnie zaś gratulujemy świetnym, młodym aktorom kapitalnej gry i skupienia w spektaklu.

23 czerwca br. młodzież Grodziskiego PaTPORTU wyjeżdża na X Ogólnopolski Przystanek PaT, który odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Rzecznik Policji w Grodzisku Wielkopolskim

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x