Powiat grodziski przebuduje ok. 7 km dróg

Powiat grodziski przebuduje ok. 7 km dróg 1

Powiat grodziski otrzymał dofinansowanie z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych na dalszy etap budowy drogi powiatowej Wioska-Gnin-Kobylniki-Grodzisk Wlkp.

Będzie to kolejny etap inwestycji, tym razem realizowany już na terenie dwóch gmin: Grodzisk Wlkp. i Rakoniewice. Obejmie odcinek o długości 3.727 metrów (od Gnina w kierunku Grodziska).

Połowę wkładu własnego na wniosek powiatu dofinansują gminy, na terenie których wykonywana będzie przebudowa. Grodzisk Wielkopolski przekaże dofinansowanie w wysokości ok. 364 tys. zł.

Liczby niżej w kolejności określają: ogółem wartość projektu, kwotę dofinansowania, wysokość wkładu własnego.

  • 13,225,771.16
  • 10,580,616.93
  • 2,645,154.23

Są to kwoty kosztorysowe, jeszcze przed przetargiem, który odpowie na pytanie jak będzie kwota rzeczywista.

Więcej na temat wcześniejszej inwestycji na tej drodze powiatowej:

Drugą inwestycją wspartą pieniędzmi z rządowego programu jest odcinek drogi powiatowej biegnącej z Wolsztyna do Wielichowa położony na terenie gminy Rakoniewice o długości 3.221 metrów.

Liczby niżej w kolejności określają: ogółem wartość projektu, kwotę dofinansowania, wysokość wkładu własnego.

  • 8,423,820.15
  • 6,739,056.12
  • 1,684,764.03

W obu przypadkach dofinansowanie wynosi 80% szacowanych kosztów projektu. Obie inwestycje mają się zakończyć do listopada tego roku.

Wkład własny zarówno na jedną, jak i drugą inwestycję zamierza dofinansować także gmina Rakoniewice. Dziś podjęte będą uchwały w tej sprawie.

Więcej na temat wcześniejszej inwestycji na tej drodze powiatowej

Z grubsza licząc przebudowa 7 kilometrów dróg będzie kosztować ponad 21,6 mln zł, co daje cenę ponad 3 mln zł za kilometr…

Jeszcze niecałe 7 lat temu za 6 milionów można było wyremontować 14 kilometrowy odcinek drogi powiatowej Rakoniewice-Wola Jabłońska. Źródło: https://mapadotacji.gov.pl/projekty/705586/ Dochody budżetu powiatu wynosiły wówczas ok. 35 mln zł., a w tym roku zaplanowane zostały na poziomie ok. 48 milionów.

Jak łatwo policzyć koszty budowy dróg wzrosły siedmiokrotnie, a dochody powiatu nawet nie o połowę. Dysproporcje tego rodzaju dotyczą nie tylko dróg i odzwierciedlają wiele złożonych procesów gospodarczych i politycznych, jakie zaszły w naszym kraju na przestrzeni ostatnich lat.

2020-05-07

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Michał Szała

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x