Powiat będzie apelował do gmin o pomoc w sprawie szpitala

Powiat będzie apelował do gmin o pomoc w sprawie szpitala 1

W porządku obrad Rady Powiatu Grodziskiego na sesję, która odbędzie się 29 września znajdzie się apel samorządu powiatowego do samorządów gmin Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice i Wielichowo o udzielenie w pierwszej połowie 2016 roku pomocy finansowej Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim na zakup w 2016 roku niezbędnego sprzętu. Z informacji, jakie przekazał portalowi pgo24 wicestarosta Antoni Kłak wynika, że szacunkowa wielkość nakładów na podstawowe wyposażenie w roku 2016 może wynieść ok. 1 mln złotych, lub nieco więcej. Daje to, z grubsza licząc, 20 złotych na mieszkańca powiatu. Termin przekazania zmodernizowanych obiektów do użytkowania to 30 czerwca 2015 r.

Treść apelu

Minęły 3 lata od podjęcia w dniu 25 września 2012 roku APELU samorządu Powiatu Grodziskiego i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim do samorządów gmin: Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Rakoniewice, Wielichowo w sprawie wsparcia Powiatu Grodziskiego w finansowaniu prac remontowych i modernizacyjnych oraz inwestycyjnych w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wlkp. w  latach 2013 -2016.
Z całą pewnością zarówno idea APELU jak i jego treści pozostają aktualne.

Obecnie jest właściwy moment, aby dokonać analizy i podsumowania działań, które zostały podjęte i już przeprowadzone lub trwają obecnie. Najważniejsze z nich, to:
1) W zakresie pozyskania gruntów pod zabudowę:
a) Powiat Grodziski nabył od prywatnych właścicieli działkę sąsiadującą z działką szpitalną (2011 rok),
b) Powiat Grodziski w wyniku zamiany działek z Gminą Grodzisk Wielkopolski uzyskał m.in. działkę sąsiadującą z działką szpitalną (2013 rok) oraz uzyskał prawo dysponowania w formie użyczenia działką przylegającą bezpośrednio do granicy działek szpitalnych (2015 rok),
c) na działce szpitalnej dokonane zostały rozbiórki budynków nie nadających się do dalszego użytkowania (2015 rok).
2) Powiat Grodziski zlecił opracowanie i sfinansował opracowanie programu funkcjonalno – użytkowego rozbudowy i modernizacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim (2013 rok).
3) Powiat Grodziski zlecił i sfinansował wykonanie dokumentacji na roboty energetyczne w związku z koniecznością nowej lokalizacji trafostacji i agregatu prądotwórczego (2013 rok).
4) 25 czerwca 2013 roku Rada Powiatu Grodziskiego wprowadziła do budżetu Powiatu zadanie pn. „Rozbudowa i modernizacja budynku Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim”.
5) 25 marca 2014 roku Rada Powiatu Grodziskiego podjęła uchwałę o zaciągnięciu kredytu długoterminowego, na realizację ww. zadania.
6) W wyniku przeprowadzonego przetargu nieograniczonego Powiat uzyskał kredyt bankowy w wysokości 8 000 000 zł (2014 rok).
7) Powiat przeprowadził dwie procedury przetargowe celem wyłonienia podmiotu sprawującego nadzór inwestorski dla ww. zadania (lipiec, sierpień 2014 rok).
8) Powiat przeprowadził przetarg na wyłonienie wykonawcy zadania w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.
9) 22 października 2014 roku, Powiat podpisał umowę z wyłonionym Wykonawcą.
10) Jesienią 2014 roku Wykonawca rozpoczął prace rozbiórkowe i projektowe, które zakończyły się w marcu 2015 roku.
11) W kwietniu 2015 roku Wykonawca przystąpił do prac budowlanych związanych z budową nowego skrzydła szpitala.
12) 8 czerwca 2015 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.
13) Aktualnie trwają zgodnie z harmonogramem intensywne roboty budowlane, które Wykonawca zakończy w 2016 roku i do 30 czerwca 2016 roku uzyska prawomocne pozwolenie na użytkowanie.
14) W ramach modernizacji awaryjnego źródła energii elektrycznej Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim zakupił nowy agregat prądotwórczy dostosowany do potrzeb szpitala.
15) Oprócz realizowanego zadania inwestycyjnego Powiat Grodziski podejmuje również rozbudowę i modernizację Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Gastroenterologicznym, który musi być dostosowany do stawianych wymogów w tym samym terminie.
16) Całkowicie niezależnie od prac opisanych wyżej Powiat Grodziski w latach 2011 – 2013 zrealizował przy udziale dotacji i pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej termomodernizację istniejących wówczas budynków szpitalnych przy ul. Mossego 3 i 17 na łączną wartość ponad 2 000 000 zł.

Naturalną konsekwencją uzyskanego efektu, tj. nowej powierzchni użytkowej będzie zagwarantowanie podstawowego wyposażenia na potrzeby pacjentów i personelu.

Rada Powiatu Grodziskiego apeluje więc do samorządów gmin: Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Rakoniewice i Wielichowo o udzielenie w pierwszej połowie 2016 roku pomocy finansowej Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w Grodzisku Wielkopolskim na zakup w 2016 roku niezbędnego sprzętu.
Rada Powiatu Grodziskiego wyraża pełne przekonanie, że samorządy wszystkich gmin Powiatu Grodziskiego podejmą pozytywne decyzje i w sposób solidarny udzielą finansowego wsparcia szpitalowi powiatowemu, włączając się w ten sposób w oczekiwany i potrzebny proces poprawy warunków pobytu i leczenia pacjentów oraz pracy personelu szpitala.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
28 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Mieszkaniec
Mieszkaniec
4 lat temu

Mam nadzieje, że gminy nie przekażą kasy. Gminy mają swoje zadania a nie wspierać wiecznie powiat.

garbi
garbi
4 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

marcin ty sie zapytasz albo sprawdzisz jak ty siedzisz jak mysz pod miotla smiech na sali

miki
miki
4 lat temu

Proponuję przekazanie 50% swoich wynagrodzeń przez zarząd powiatu na szpital, skoro wszyscy mają wiecznie dokładać ciągle do szpitala to najlepiej zaświecić przykładem od góry 🙂 czekam na odpowiedź zarządu

jan
jan
4 lat temu

Dokładać pieniądze na ruinę? Już się zawalają ściany nowo budowanego budynku a co będzie dalej …. Procesy sądowe – wszystko chyba jest szykowane pod klan Kłaków i Szumskich. Zresztą gdzie komisja rewizyjna że nie widzi faktur na zwiększanie limitu internetu wystawianych przez Tomka Kłaka syna starosty, a przetarg na komputery do PUP też wygrał synuś czy to nie podejrzane ? Niech tatuś wspomoże córeczkę która pracuje w szpitalu i odda ze swojej pensji na szpital.

Marcin Stróżyński
Marcin Stróżyński
4 lat temu
Reply to  jan

Apel jak najbardziej jest stosowny. Osobiście sam głosowałem za tym apelem, jednak uważam iż gminy szybciej by udzieliły wsparcia gdyby ta jednostka została przekształcona w spółkę, której udziałowcami będą gminy i powiat. Co do faktur, zawalających się ścian i procesów zapewniam iż na najbliższej sesji będę pytał. Co do komputerów to raczej pomyłka ale również obiecam to sprawdzić.

Grodziszczanin
Grodziszczanin
4 lat temu

Brawo tylko po cholerę nam ginekologia i położnictwo dzieci z Grodziska rodzi się przez tydzień ok 3 a inne oddziały leżą bo brak specjalistów ludzie leczą się i operuj w Tomyślu i Kościanie a zarząd i rada jak zadłużyli na kilka lat to niech płacą a nie gminy mam nadzieję że nie dadzą bo już dość dali

Rakoniewiczanin
Rakoniewiczanin
4 lat temu

Uważam że Gmina Rakoniewice powinna odmówić wsparcia choćby ze względu na fakt że obecnie podlega pod Wolsztyn, ale pewnie będą włazić w d… starostwu i się dorzucą. Szpital jak szkoły studnie bez dna wciąz mało kasy.

mieszkanka powiatu
mieszkanka powiatu
4 lat temu

Ciągle tylko proszą gminy o pomoc. Nie potrafią zarządzać, to niech nie rozbudowują. Co to w ogóle za polityka. A może ktoś zapyta mieszkańców powiatu, co o tym myślą? Władze gmin wiadomo, że się dorzucą, bo łatwo jest rozdawać nie swoje pieniądze. W gminach za te pieniądze można by zrobić coś innego.

OBSERVER
OBSERVER
4 lat temu

a na jaką cholerę jest nam potrzebny tak rozbudowany szpital w Groxie . Kiedy nie ma nawet specjalistów . Na dyżury przyjeżdżają albo emeryci albo młodzi świeżo po studiach z Poznania odwalają dyżur i do domku. Ostatnio byłem z kolegą któremu zmiażdżyło stopę , czekaliśmy ponad godzinę aż ściągną lekarza do rtg z Opalenicy Przecież to kpina . Nie zapominajmy ile lat będziemy spłacać to badziewie budowane głównie dla córeczki P.Kłaka nie zapominajmy również ,że jeszcze trzeba będzie zapłacić milionowe odszkodowanie za pracownię kardiologiczną.Większość ludzi i tak jeździ do Poznania czy Kościana bo tam są renomowani specjaliści , w Grodziskim zostajemy w ostateczności w nagłych wypadkach

jola
jola
4 lat temu

Sprawa jest prosta. Niech panowie starostowie o połowę przytną swoje wynagrodzenie. W skali całej kadencji nazbiera się ładna suma. Skoro tak bardzo im zależy na dobru szpitala to dyrekcja również niech obniży swoje apanaże o 50%. To samo z radnymi, ci właściwie są przedłużeniem władzy wykonawczej więc najlepiej gdyby zrezygnowali w całości z diet, no bo i po co wydawać pieniądze publiczne na organ który w praktyce nie spełnia swojej roli? Recepta jest na wyciągnięcie ręki. PS. Czy to prawda że starostwo przegrało sprawę o 8 milionów?

ms
ms
4 lat temu

Finansowe wsparcie na sprzet do szpitala z naszych podatkow do prywatnych gabinetow lekarskich.To jakas kpina.By zostac leczonym w szpitalu trzeba isc do prywatnego gabinetu .Gdy tego nie uczynisz pies z kulawa gierum cie nie obejzy .Grodzisk nie ma opinii dobrego szpitala i raczej bylo by lepiej dla naszego zdrowia aby go wcale nie było .Jednak widze wyjscie z tego impasu wypierdolic starych wyzeraczy .

maria
maria
4 lat temu

Wszystkie wpisy to 1000% racji zobaczymi co zrobią ci słynni niby radni powiatu

28
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x