Posłowie na sesji Rady Powiatu: czekają nas trudne lata

Posłowie na sesji Rady Powiatu: czekają nas trudne lata  1

W sesji rady powiatu grodziskiego, która odbyła się w ostatni wtorek listopada uczestniczyli posłowie Platformy Obywatelskiej Adam Szejnfeld i Killion Munyama. Prezentowali założenia tzw. Planu dla Polski opracowanego przez partię rządzącą. Najtrudniejszy będzie ten rok który jest przed nami – mówił poseł Szejnfeld, a i 2014 także nie będzie łatwy. Wynika to z faktu, że kończą się programy i pieniądze z unijnej perspektywy do roku 2013 i nie od razu zaczną spływać środki z nowej perspektywy.

„Musimy zrobić coś w kierunku, aby poprawiać tę demografię, która ma wpływ również na szkolnictwo. Mamy coraz mniej uczniów w szkołach, mamy coraz mniej studentów – jestem nauczycielem akademickim, więc sam doświadczam również faktu, że mamy coraz mniej studentów. (…) Ogólny trend jest, że jest nas coraz mniej w kraju. Prognoza jest taka, że za 20 lat może się okazać, że będzie nas tylko 33 miliony – mówił Killion Munyama.

Aby poprawić tę sytuację rząd chce wprowadzić od września 2013 r. roczny urlop rodzicielski dostępny dla matki lub ojca przy zachowaniu 80% dotychczasowego wynagrodzenia lub na obecnych zasadach.

Dzięki dotacji rządowej docelowo wszystkie dodatkowe godziny w przedszkolach mają kosztować maksymalnie 1 złoty, a samorządy i podmioty prywatne otrzymają 80% dofinansowania na budowę żłobków.

Pomocne w rozwiązaniu trudnej sytuacji demograficznej kraju mają być dopłaty do kredytu dla młodych na mieszkania w wysokości do 20 % jego wartości.

Rząd zamierza też dofinansować zapłodnienia in vitro, które ma otrzymać od 15 do 20 tysięcy par na przestrzeni trzech lat począwszy od roku 2013.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x