Popularna autorka książek dla dzieci gościła w grodziskiej bibliotece

W czwartek, 22 listopada Grodziska Biblioteka Publiczna gościła Agnieszkę Frączek, znaną i cenioną autorkę blisko osiemdziesięciu popularnych i chętnie czytanych książek dla dzieci, w których rolę pierwszoplanową gra język polski.

Jednak nie chodzi w nich o poznawanie literek i prostych słów, jak to ma często miejsce w książkach innych autorów literatury dziecięcej tego typu. Agnieszka Frączek podjęła się bowiem zadania dość karkołomnego, z którego wybrnęła jednak obronną ręką. Jej wiersze objaśniają bowiem młodym bibliofilom pojęcia, które nierzadko sprawiają problemy nawet dorosłym. Dziecko dowiaduje się z nich, czym są frazeologizmy („Siano w głowie, czyli trafiła kosa na idiom”), homofony („Jedna literka, a zmiana wielka”) czy homonimy („Kanapka i innych wierszy kapka”). Poetka uczy też,czym są przysłowia i czym różnią się one od idiomów („Gdy przy słowie jest przysłowie”), pomaga ustrzec się popularnych błędów językowych („Byk jak byk” i „Złap byka za rogi”) oraz zachęca do zabaw językowych i logopedycznych, dzięki którym dzieci w przyjemny, zabawny sposób uczą się poprawnej wymowy („Rymowane dranie, czyli wiersze trudne niesłychanie”,„Kelner Kornel i inne wiersze niesforne”, „Muł mądrala i innych wierszy co niemiara” czy „Struś na cisie i inne fisie”1

 Podczas spotkania autorka w bardzo przystępny, ciepły sposób, z poczuciem humoru opowiadała o pracy pisarza, ilustratora, wydawcy oraz o tym jak powstaje książka. Przeczytała też dzieciom fragmenty swoich niektórych wierszy: „Ja w takich warunkach pracować nie mogę”, „Rany Julek !. O tym jak Julian Tuwim został poetą”,„Zielono mi”. Odpowiedziała na mnóstwo pytań dotyczących jej twórczości oraz życia codziennego. Po spotkaniu ustawiła się do naszego gościa  długa kolejka po autografy.

 W spotkaniach uczestniczyły dzieci z klas I– III Szkół Podstawowych w Słocinie, Kobylnikach, Grąblewie oraz SP nr 2 w Grodzisku Wielkopolskim.

Dyrekcji szkół i nauczycielom dziękujemy za przyjęcie zaproszenia  i wspaniałe przygotowanie dzieci. Było to interesujące spotkanie zachęcające do czytania książek.

 Spotkanie w ramach realizowanego przez Bibliotekę projektu pt. Wyloguj się !… Na książkę” dofinansowanego ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odbywającego się pod Patronatem Burmistrza Grodziska Wielkopolskiego.     

1    Źródło opisu: https://merlin.pl/a/agnieszka-fraczek

Informacja GBP

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *