Ponowna wizyta w Rumunii

Ponowna wizyta w Rumunii 1

Jesienią 2013 roku członek Zarządu Powiatu Grodziskiego Sławomir Górny wziął udział po raz pierwszy w podróży na rumuńską Bukowinę, gdzie reprezentował samorząd powiatu. Wizyta była związana z dostarczeniem pomocy dla tamtejszej Polonii, skupionej w miejscowościach Poiana Micului i Plesza. W maju tego roku delegacja ponownie odwiedziła malowniczą rumuńską krainę, dostarczając pomoc nie tylko dla mieszkających tam Polaków.

Mieszkańcom wspomnianych miejscowości przekazano dary, zebrane na terenie powiatu (w tym piękna laurka od dzieci ze szkoły w Bielawach), a do szkoły w Poiana Micului trafił keyboard, ufundowany przez przedsiębiorców – Jarosława Jaworowicza i Przemysława Olejnika, posła na Sejm RP Killiona Munyamę oraz Sławomira Górnego.

Akcję pomocy rumuńskiej Polonii zainicjował 15 lat temu dziennikarz Rafał Biernacki, ale wsparcie otrzymują nie tylko Polacy. Każdorazowo – także podczas ostatniego wyjazdu – delegacja odwiedza romską rodzinę z Dragomiry, a w tym roku pomoc trafiła także do najbliższych Claudiu Crulica.

Mężczyznę kilka lat temu oskarżono (niesłusznie) o kradzież w Polsce i zatrzymano. Crulic prowadził głodówkę w krakowskim areszcie na znak protestu, która w styczniu 2008 roku zakończyła się jego śmiercią. Crulic osierocił dwóch synów, w tym niepełnosprawnego, a rodzina zmarłego jest bardzo uboga, więc każda pomoc jest dla niej niezwykle ważna.

Przy okazji wizyty, członek Zarządu Powiatu Grodziskiego Sławomir Górny przedstawił burmistrzowi gminy Gura Humorului, na terenie której leżą polonijne miejscowości, list intencyjny z propozycją współpracy obydwu samorządów.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x