„Polska na Niebiesko” w Grodzisku Wielkopolskim

Klub Rodziców Dzieci z Autyzmem JiM z Grodziska Wielkopolskiego oraz  Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Grodzisku Wielkopolskim wystosowali do wszystkich zaproszenie na finał kampanii społecznej „Polska na Niebiesko”, która w tym roku przebiega pod hasłem „Autyzm. Poznaj zanim ocenisz”. Finał odbył się 2 kwietnia i zjednoczył wielu ludzi, którzy swą obecnością chcą wspierać dzieci z autyzmem i ich rodziców.

Najpierw odbył się huczny „Niebieski Przemarsz” przez miasto w rytm muzyki Grodziskiej Orkiestry Dętej. Potem obchody przeniosły się do Grodziskiej Hali Sportowej przy ul. Żwirki i Wigury, gdzie działał m.in. punkt informacyjny, w którym każdy rodzic mógł dowiedzieć się np. jakie są najczęstsze objawy autyzmu, jak i kiedy się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc. Ponadto dla mieszkańców przygotowano masę atrakcji i pokazów.

„Polska na Niebiesko” organizowana przez Fundację JiM, to największa w Polsce kampania mająca na celu podniesienie świadomości na temat tego zaburzenia.

Szczegółowy plan wydarzeń:

„Niebieski Przemarsz” ruszy o godz. 11 spod Centrum Kultury „Rondo” przy ul. Kolejowej 12 (zbiórka ok. godz. 10:30). Jak się łatwo domyślić dominującym kolorem będzie niebieski. Dlaczego niebieski? Ponieważ to kolor uznawany za symbol solidarności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami. Rodzice dzieci z autyzmem zapraszają do udziału w nim wszystkich mieszkańców Grodziska. Kolumna „Niebieskiego przemarszu” przejdzie ulicami miasta do Grodziskiej Hali Sportowej. Przez cały czas towarzyszyć jej będzie Grodziska Orkiestra Dęta.

Imprezę w hali sportowej rozpocznie wykonanie hymnu obchodów pt. „Niebieski świat nam się śni”. Potem zaplanowano wystąpienie Joanny Olejarnik ze Stowarzyszenia ProFuturo na temat autyzmu. Po nim rozpocznie się część artystyczna, czyli pokaz „Niebieskiej Zumby” prowadzony przez Maritę Herla z Nowego Tomyśla, pokaz brazylijskiego ju-jitsu dzieci z grupy ZENITH BJJ Głuponie, zumba w wykonaniu uczniów z zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. E. Kwiatkowskiego, pokaz pierwszej pomocy w wykonaniu strażaków z Grodziska Wlkp., występ zespołu Lucky Band. W trakcie będzie można zobaczyć wnętrze wozu strażackiego czy radiowozu policyjnego.

Wielki niebieski finał obchodów odbędzie się o godz. 16.

  • W Polsce dramatycznie rośnie liczba dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu – diagnozuje się je już u 1 na 100 dzieci. Liczbę dzieci z autyzmem w Polsce szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy.

  • Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym.
    Dzieci z autyzmem nie mówią lub mają kłopoty z mówieniem, nie wchodzą w relacje
    i interakcje, przejawiają stereotypowe zachowania i zabawy na przykład: trzepią rączkami albo używają nietypowych przedmiotów do zabawy.

Misją Fundacji JiM jest tworzenie lepszego świata dla dzieci z autyzmem. Pod jej opieką są dzieci z całej Polski. Fundacja prowadzi bezpłatną Klinikę JiM (diagnoza i terapia autyzmu dla dzieci), która ma pod opieką 1000 dzieci, Przedszkole oraz Szkoły JiM: podstawową, gimnazjum i szkołę przysposabiającą do pracy. Łączy blisko 3000 rodziców dzieci z autyzmem w Kluby Rodziców JiM, a także organizuje kampanie społeczne niosące wiedzę o autyzmie.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.