Polowanie na lisa

Polowanie na lisa 1

W niedzielę 08 lutego 2015 r. odbyło się V Polowanie na Lisa. Organizatorami spotkania było: Starostwo Powiatowe, Nadleśnictwo Grodzisk oraz Koła Łowieckie działające na terenie powiatu grodziskiego.

Podsumowanie polowania odbyło się w Pałacu w Cykowie. Samorząd powiatowy reprezentowali starosta grodziski – Mariusz Zgaiński i członek Zarządu – Sławomir Górny. W podsumowaniu polowania uczestniczyli: Zbigniew Zieliński – przewodniczący Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego, Zbigniew Kaczmarek – wójt gminy Granowo, Henryk Szymański – burmistrz Grodziska Wielkopolskiego oraz myśliwi Kół Łowieckich i Ośrodka Hodowli Zwierzyny. Zgodnie ze złożonym sprawozdaniem w czasie sobotniego polowania pozyskano 37 lisów.

Najaktywniejszym Lisiarzem V Polowania na Lisa, tym samym zdobywcą Pucharu Przechodniego Starosty Grodziskiego został Adam Wapniewski KŁ nr 36 „Drop”. Nagrodzono również najaktywniejszych lisiarzy z poszczególnych Kół: Łowieckich: KŁ nr 28 „Przelatek” – Jędrzej Beyga, KŁ nr 42 „Daniel” – Adam Garnczarek, KŁ nr 18 „Drop” – Marcin Dziechciarek, KŁ nr 85 „Ryś” – Karol Kokociński, KŁ nr 20 „Dąbrowa” – Dariusz Kaczmarek, OHZ Nadleśnictwa Grodzisk – Donata Kosicka.

Najaktywniejszym lisiarzom oraz Kołom Łowieckim wręczono dyplomy honorujące aktywny udział w rozwoju populacji zwierzyny drobnej w sezonie 2014/2015 oraz udział w V Polowaniu na Lisa.

Po zjedzeniu pysznej zupy zebrani zasiedli by posumować dotychczasową działalność Kół Łowieckich w zakresie edukacji przyrodniczej, w tym koordynacji działań zmierzających do rozwoju populacji zwierzyny drobnej oraz wyznaczyć kierunki dalszej współpracy Kół Łowieckich, samorządów gminnych i powiatowego oraz szkół.

Przedstawiciele Kół Łowieckich opowiedzieli o swych działaniach w zakresie edukacji ekologicznej, przedstawili również propozycje inicjatyw, które mogą być realizowane w najbliższym roku. Starosta opowiedział o działaniach powiatu grodziskiego w zakresie ochrony – zasiedlanie środowiska zwierzyną drobną.

Starosta grodziski Mariusz Zgaiński podziękował również współorganizatorom, Stanisławowi Tamborskiemu – właścicielowi Pałacu w Cykowie za gościnę, a  szczególnie Kołom Łowieckim za pomysł organizacji spotkania, zaangażowanie w popularyzację rozwoju zwierzyny drobnej w środowisku, propozycję współpracy z samorządem powiatowym.

Wśród zamierzeń powiatu grodziskiego starosta zaproponował dalsze sprawowanie patronatu i pomoc we współpracy Kół Łowieckich  ze szkołami prowadzonymi przez powiat grodziski oraz dofinansowanie Kołom Łowieckim zakupu zwierzyny drobnej.

N. Ch.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
33 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
xyz
xyz
5 lat temu

Kolejna patologia – władze samorządowe uczestniczą i legitymują działalności pseudo miłośników przyrody. Zabijanie to przejaw zdeprawowania, a przywileje przyznawane tym osobom to wielkie nieporozumienie.

LIS
LIS
5 lat temu
Reply to  xyz

POLOWANIA były od ZAWSZE . A wy obrońcy zwierząt to kwestionujecie >? Śmieszni jesteście.

xyz
xyz
5 lat temu
Reply to  LIS

Co to za argument, że były od zawsze? Morderstwa, gwałty i rabunki też były od zawsze. No ale jak się nie ma argumentów to się pieprzy bzdury. Kto tu jest śmieszny?

grodziska pyra
grodziska pyra
5 lat temu

To żadna patologia, lisów jest po prostu za dużo więc ich odstrzał jest uzasadniony. Celem jest tutaj zwiększenie liczby zajęcy, którym nie służy zbyt wielka populacja lisów.

xyz
xyz
5 lat temu
Reply to  grodziska pyra

Lisów jest dużo, ale od kliku lat. Zające zniknęły wcześniej i to własnie za sprawą myśliwych.

grodziska pyra
grodziska pyra
5 lat temu

I żeby było wszystko jasne, nie jestem myśliwym.

grox2
grox2
5 lat temu

Widziałem kiedyś miłośników polowania, jak w południe podrzucali karmę dla zwierzyny /okolice NT/, a wieczorem ci sami miłośnicy zwierzyny czaili się przy wyłożonym pokarmie z fuzjami.

xyz
xyz
5 lat temu
Reply to  grox2

Norma.

zwolennik łowiectwa
zwolennik łowiectwa
5 lat temu

Patologią jest to co piszą PSEUDOEKOLODZY…. ludzie… najpierw zapoznajcie sie ze zwyczajami i tradycjami łowieckimi a później się wypowiadajcie. Dlaczego nie psioczycie na rzeźnie: czy wiecie w jakich warunkach są tam ubijane zwierzęta? np bydło? zajmijcie się lepiej tym a nie wieszaniem psów na myśliwych którzy naprawde robią wiele w celu ochrony przyrody. Nie macie podstawowej wiedzy na temat łowiectwa a widzicie w tym tylko i wyłącznie “mord”… a nie widzicie tego co myśliwi robią dla zwierzyny…. żal ściska moje serce za tak duże ograniczenie umysłowe społeczeństwa….

Ewa
Ewa
5 lat temu

pięknie napisane – ale powiedz mi w takim razie , bo jakoś gryzie się to z moim sumieniem , jak to jest , jakie to uczucie – dbać o sarenkę , dokarmiać ją zimą , obserwować jak rośnie , uwolnić z sideł , opatrzyć , znowu nakarmić – a później strzelić jej w łeb , zataśtać pod ognisko i dmuchnąć w trąbkę

zwolennik łowiectwa
zwolennik łowiectwa
5 lat temu
Reply to  Ewa

strzelić jej w łeb – cóż to za płytkie określenie?
Droga Pani Ewo: myśliwi regulują populacje zwierzyny, gdyby nie oni to z jak wieloma chorobami zwierząt mielibyśmy do czynienia? ile by było szkód wyrządzonych na polach naszych rolników? W Polsce brak jest drapieżnika szczytowego (np. wilka, rysia, niedzwiedzia itp.) i to właśnie myśliwy przejął tą rolę. Wilki w naszym kraju są na tyle leniwe że wolą polować na mało ruchliwe zwierzęta gospodarskie niż na szybko uciekające zwierzęta łowne. Może to potwierdzić wielu rolników na południu naszego kraju.
Odnosząc się do tak małej populacji zająca: nie jest to wina myśliwych, jest to wina panujących w latach 70./80. chorób wenerycznych u tychże zwierząt, a także nieuregulowanej populacji ptaków krukowatych, które są w stanie zabić małą sarenkę. Jeśli chodzi o populacje lisa to jest to wina zrzucanych w latach 90. tzw szczepionek z samolotów.
proszę się zastanowić: a jak to jest patrzeć jak maleńki cielaczek rośnie nam w obórce, jak go poimy mlekiem i wpatrujemy się w jego ślepia a później gdy dorośnie trzepnąć go w łeb obuchem, spuścić mu krew i odzierać go ze skóry w zimnym chlewiku?
Po przeczytaniu powyższej odpowiedzi życzę owocnych przemyśleń 🙂

trzezwy
trzezwy
5 lat temu

Nie ma drapieżników. Dlaczego nie ma, wyjechały do Anglii i Irlandii? Myśliwi od lat zaburzają ekosystem tworząc przy tym wokół siebie aurę miłośników przyrody. Strzelają do najwartościowszych okazów bo to jest cenne trofeum, a nie jakaś schorowana jednostka.

zwolennik łowiectwa
zwolennik łowiectwa
5 lat temu
Reply to  trzezwy

do końca to Pan trzeźwy nie jest napewno 🙂

jeśli chodzi o odstrzał zwierzyny trofeowej to jest to teź uregulowane odpowiednimi zasadami, prosze się douczyć, dokształcić, doczytać, bo ta polemika niema w tym momencie żadnego sensu z osobą której wiedza jest ograniczona do minimum.

nie wyjechaly nigdzie, po prostu ich niema, np. poprzez zbyt dużą monokulturę, choroby, zbyt bardzo postępujący proces urbanizacji….
życzę owocnych przemyśleń 🙂

trzezwy
trzezwy
5 lat temu

Nie mam najmniejszego zamiaru dokształcać się w zakresie zabijania. Wiedza ma tu zresztą drugorzędne znaczenie. Żyjemy w XXI wieku i czas wielki zakończyć ten atawistyczny proceder.

W odpowiedzi na na twoje słowa ” nie widzicie tego co myśliwi robią dla zwierzyny…. żal ściska moje serce za tak duże ograniczenie umysłowe społeczeństwa….” podaję ten link https://www.facebook.com/vi

Tutaj super widać co myśliwi robią dla zwierzyny i kto jest upośledzony.
Filmików obrazujących znęcanie się myśliwych nad zwierzętami jest w necie mnóstwo.
Tak jak napisałeś wcześniej ta polemika nie ma żadnego sensu. Przemyśleń nie życzę, bo zobrazowane zachowanie twoich kolegów po fachu to raczej nie przejaw myślenia.

zwolennik łowiectwa
zwolennik łowiectwa
5 lat temu
Reply to  trzezwy

oj trzezwy trzezwy….
popatrz sobie na filmiki dotyczace uboju zwierzat w rzezniach i pomysl co jest mordem… również moge dołączyć tutaj setki linków do scen z rzeźni jednak po co? niewidze w tym sensu…
dokształcić by sie wypadało żeby później dyskutowac a nie uciekac do filmików w ktorych jest jakże mało prawdy i kazdy w nich widzi co chce. Mamy XXI wiek i wypada wychodzić wiedzą na szersze horyzonty niż tylko ślepa wiara co ktos powiedział…
zal ściska moje serce na taką jednostronność umysłową społeczeństwa…
a pozatym Panie “trzezwy” nie przypominam sobie abysmy przeszli na stopę koleżeńską aby Pan pisał do mnie Twoich itp. 🙂
pozdrawiam serdecznie i jednak życze owocnych przemyśleń 🙂

trzezwy
trzezwy
5 lat temu

Po pierwsze – na forach internetowych co do zasady przyjęta jest zasada zwracania się do siebie per ty.

Po drugie – usprawiedliwianie jednej patologii inną świadczy tylko o braku racjonalnych argumentów.
Po trzecie – nie wiem co uważasz za nieprawdziwe w tym filmie. Myślę, że zdecydowana większość ludzi zobaczy to samo – zwyrodnialców znęcających się w bestialski sposób nad zwierzęciem.

zwolennik łowiectwa
zwolennik łowiectwa
5 lat temu
Reply to  trzezwy

oj trzezwy trzezwy…. jaki to żal czytac twoje komentarze…. widze ze sie gorączkujesz zbyt bardzo i zbyt emocjonalnie podchodzisz do tematu. wiecej luzu bo sie wykręcisz jak bedziesz sie tak stresowac 🙂
brakiem racjonalnych argumentów jest odsyłanie do linków 🙂
ja moge odesłać do bardzo bogatej literatury o tematyce łowieckiej jednak w twoim przypadku trzezwego to nie ma sensu bo ma klapki na oczach.
ale mięsko z takiej patologi bardzo smakuje tak? pyszniutka wołowinka, wieprzowinka, drób? prosze pomyslec o warunkach uboju i popatrzec co ma sie na talerzu 🙂 zycze smacznego 🙂

trzexwy
trzexwy
5 lat temu

Realnej sytuacji (na filmie) chcesz przeciwstawiać książkowe teorie. Daruj sobie. Literatura to nie życie.
Dokładnie wiem co mam na talerzu i to właśnie dlatego, że nie mam klapek na oczach.
Żegnam

grodziska pyra
grodziska pyra
5 lat temu

To żadna patologia, lisów jest po prostu za dużo więc ich odstrzał jest uzasadniony. Celem jest tutaj zwiększenie liczby zajęcy, którym nie służy zbyt wielka populacja lisów.

xyz
xyz
5 lat temu
Reply to  grodziska pyra

Lisów jest dużo, ale od kliku lat. Zające zniknęły wcześniej i to własnie za sprawą myśliwych.

xyz
xyz
5 lat temu

Kolejna patologia – władze samorządowe uczestniczą i legitymują działalności pseudo miłośników przyrody. Zabijanie to przejaw zdeprawowania, a przywileje przyznawane tym osobom to wielkie nieporozumienie.

LIS
LIS
5 lat temu
Reply to  xyz

POLOWANIA były od ZAWSZE . A wy obrońcy zwierząt to kwestionujecie >? Śmieszni jesteście.

xyz
xyz
5 lat temu
Reply to  LIS

Co to za argument, że były od zawsze? Morderstwa, gwałty i rabunki też były od zawsze. No ale jak się nie ma argumentów to się pieprzy bzdury. Kto tu jest śmieszny?

grodziska pyra
grodziska pyra
5 lat temu

I żeby było wszystko jasne, nie jestem myśliwym.

grox2
grox2
5 lat temu

Widziałem kiedyś miłośników polowania, jak w południe podrzucali karmę dla zwierzyny /okolice NT/, a wieczorem ci sami miłośnicy zwierzyny czaili się przy wyłożonym pokarmie z fuzjami.

xyz
xyz
5 lat temu
Reply to  grox2

Norma.

zwolennik łowiectwa
zwolennik łowiectwa
5 lat temu

Patologią jest to co piszą PSEUDOEKOLODZY…. ludzie… najpierw zapoznajcie sie ze zwyczajami i tradycjami łowieckimi a później się wypowiadajcie. Dlaczego nie psioczycie na rzeźnie: czy wiecie w jakich warunkach są tam ubijane zwierzęta? np bydło? zajmijcie się lepiej tym a nie wieszaniem psów na myśliwych którzy naprawde robią wiele w celu ochrony przyrody. Nie macie podstawowej wiedzy na temat łowiectwa a widzicie w tym tylko i wyłącznie “mord”… a nie widzicie tego co myśliwi robią dla zwierzyny…. żal ściska moje serce za tak duże ograniczenie umysłowe społeczeństwa….

Ewa
Ewa
5 lat temu

pięknie napisane – ale powiedz mi w takim razie , bo jakoś gryzie się to z moim sumieniem , jak to jest , jakie to uczucie – dbać o sarenkę , dokarmiać ją zimą , obserwować jak rośnie , uwolnić z sideł , opatrzyć , znowu nakarmić – a później strzelić jej w łeb , zataśtać pod ognisko i dmuchnąć w trąbkę

zwolennik łowiectwa
zwolennik łowiectwa
5 lat temu
Reply to  Ewa

strzelić jej w łeb – cóż to za płytkie określenie?
Droga Pani Ewo: myśliwi regulują populacje zwierzyny, gdyby nie oni to z jak wieloma chorobami zwierząt mielibyśmy do czynienia? ile by było szkód wyrządzonych na polach naszych rolników? W Polsce brak jest drapieżnika szczytowego (np. wilka, rysia, niedzwiedzia itp.) i to właśnie myśliwy przejął tą rolę. Wilki w naszym kraju są na tyle leniwe że wolą polować na mało ruchliwe zwierzęta gospodarskie niż na szybko uciekające zwierzęta łowne. Może to potwierdzić wielu rolników na południu naszego kraju.
Odnosząc się do tak małej populacji zająca: nie jest to wina myśliwych, jest to wina panujących w latach 70./80. chorób wenerycznych u tychże zwierząt, a także nieuregulowanej populacji ptaków krukowatych, które są w stanie zabić małą sarenkę. Jeśli chodzi o populacje lisa to jest to wina zrzucanych w latach 90. tzw szczepionek z samolotów.
proszę się zastanowić: a jak to jest patrzeć jak maleńki cielaczek rośnie nam w obórce, jak go poimy mlekiem i wpatrujemy się w jego ślepia a później gdy dorośnie trzepnąć go w łeb obuchem, spuścić mu krew i odzierać go ze skóry w zimnym chlewiku?
Po przeczytaniu powyższej odpowiedzi życzę owocnych przemyśleń 🙂

trzezwy
trzezwy
5 lat temu

Nie ma drapieżników. Dlaczego nie ma, wyjechały do Anglii i Irlandii? Myśliwi od lat zaburzają ekosystem tworząc przy tym wokół siebie aurę miłośników przyrody. Strzelają do najwartościowszych okazów bo to jest cenne trofeum, a nie jakaś schorowana jednostka.

zwolennik łowiectwa
zwolennik łowiectwa
5 lat temu
Reply to  trzezwy

do końca to Pan trzeźwy nie jest napewno 🙂

jeśli chodzi o odstrzał zwierzyny trofeowej to jest to teź uregulowane odpowiednimi zasadami, prosze się douczyć, dokształcić, doczytać, bo ta polemika niema w tym momencie żadnego sensu z osobą której wiedza jest ograniczona do minimum.

nie wyjechaly nigdzie, po prostu ich niema, np. poprzez zbyt dużą monokulturę, choroby, zbyt bardzo postępujący proces urbanizacji….
życzę owocnych przemyśleń 🙂

trzezwy
trzezwy
5 lat temu

Nie mam najmniejszego zamiaru dokształcać się w zakresie zabijania. Wiedza ma tu zresztą drugorzędne znaczenie. Żyjemy w XXI wieku i czas wielki zakończyć ten atawistyczny proceder.

W odpowiedzi na na twoje słowa ” nie widzicie tego co myśliwi robią dla zwierzyny…. żal ściska moje serce za tak duże ograniczenie umysłowe społeczeństwa….” podaję ten link https://www.facebook.com/vi

Tutaj super widać co myśliwi robią dla zwierzyny i kto jest upośledzony.
Filmików obrazujących znęcanie się myśliwych nad zwierzętami jest w necie mnóstwo.
Tak jak napisałeś wcześniej ta polemika nie ma żadnego sensu. Przemyśleń nie życzę, bo zobrazowane zachowanie twoich kolegów po fachu to raczej nie przejaw myślenia.

zwolennik łowiectwa
zwolennik łowiectwa
5 lat temu
Reply to  trzezwy

oj trzezwy trzezwy….
popatrz sobie na filmiki dotyczace uboju zwierzat w rzezniach i pomysl co jest mordem… również moge dołączyć tutaj setki linków do scen z rzeźni jednak po co? niewidze w tym sensu…
dokształcić by sie wypadało żeby później dyskutowac a nie uciekac do filmików w ktorych jest jakże mało prawdy i kazdy w nich widzi co chce. Mamy XXI wiek i wypada wychodzić wiedzą na szersze horyzonty niż tylko ślepa wiara co ktos powiedział…
zal ściska moje serce na taką jednostronność umysłową społeczeństwa…
a pozatym Panie “trzezwy” nie przypominam sobie abysmy przeszli na stopę koleżeńską aby Pan pisał do mnie Twoich itp. 🙂
pozdrawiam serdecznie i jednak życze owocnych przemyśleń 🙂

33
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x