Policja wnioskuje, prokuratura odmawia wszczęcia postępowania w sprawie hejtu

Prokuratura Rejonowa w Grodzisku, zapytana o stan postępowania w sprawie zgłoszonego hejtu wobec strajkujących nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 1, poinformowała, że…

 …odmówiła wszczęcia postępowania, na wniosek policji, z braku dostatecznych dowodów… .  

Prokurator Iwona Bartolik, podkreśliła, że – decyzja jest prawomocna – zainteresowani nie złożyli zażalenia na decyzję prokuratury.

            Prokuratura potwierdziła tym samym informacje uzyskane od dyrektora szkoły, Piotra Stasiłowicza, zapytanego przez redakcję o postępach w sprawie „możliwości popełnienia przestępstwa”. Dyrekcja już w czerwcu otrzymała pismo z prokuratury z informacją o „nie wszczęciu postępowania z braku dostatecznych dowodów”. Decyzję prokuratury nauczyciele poznali jeszcze przed końcem roku szkolnego.

            Przypomnijmy, sprawa zgłoszenia przez nauczycieli „możliwości popełnienia przestępstwa” do organów ścigania była wynikiem hejtu jakiego doświadczyli pod swoim adresem w mediach społecznościowych w okresie strajku oświaty.

Hejt niewychowawczy

Wcale mnie to nie dziwi… . Kto oglądał w czasie strajku niektóre media ten słyszał, jak nas publicznie i bezkarnie oczerniano, podburzano przeciw nam… – tak skomentowała sprawę odmowy strajkująca nauczycielka, która sama od najbliższych doznała uszczypliwości za strajk.

Inna urażona hejtem nauczycielka dodaje….,

            …oczywiście nas nauczycieli można obrażać… . Postępowanie policji i prokuratury jest co najmniej niewychowawcze. To wyraźny sygnał dla uczniów, dzieci, i dorosłych, że hejt jest bezkarny. Można używać mowy nienawiści w stosunku nie tylko do nauczycieli, ale do wszystkich. W tym samym czasie rząd wydaje miliony złotych na szkolne programy mające zapobiegać hejtowi. Teraz my nauczyciele mamy dawać dzieciom przekaz, że hejt to coś złego? – gdy hejtują rodzice i nie ponoszą z tego powodu żadnych konsekwencji. Bez sensu. Ale, gdy coś się zadzieje, to znowu winni będą nauczyciele... – komentuje ze swadą w głosie.

Specjalnie dla PGO24 skomentował sprawę absolwent roku grodziskiego „Słowaka”, Konstanty Kinecki.

….nie chciałbym komentować decyzji prokuratury… . Uważam jednak, że jakiekolwiek przejawy hejtu winny spotkać się ze społeczną dezaprobatą i nie powinno być na nie przyzwolenia. Nauczyciele to grupa zawodowa, której należy się szczególny szacunek.

            Moje stanowisko jest jasne, nie chodzi o to, aby zaraz kogoś karać. Wystarczyło przeprosić – komentuje dyrektor szkoły Piotr Stasiłowicz – choćby urzędowo przymusić. Wystarczyłby list do rady pedagogicznej z przeprosinami, za ten język nienawiści, którego na co dzień mamy dosyć   – skomentował dyrektor szkoły.

Andrzej M. Mańkowski

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *