Plaga gryzoni, mszycy śliwowej i bezdomnych ślimaków.

Plaga

            Już wiosną na polu pod miastem plaga myszy zniszczyła rolnikowi czterohektarowy wysiew buraka. Wyjedzone warzywa w ogródkach, zryte trawniki, koty znoszące spore ilości upolowanych nornic. Na okolicznych polach można zaobserwować stada bocianów (nawet 15 osobników), polujące na gryzonie na świeżo ściętych ścierniskach.

Myszy przebiegające w biały przez jezdnie i ścieżki rowerowe w ilościach nie spotykanych wcześniej. To tylko niektóre z objawów świadczących o zwiększonej w tym roku populacji gryzoniowatych na polach.

praca grodzisk wlkp

Czy w trakcie suszy grozi nam plaga myszy i nornic?

            Sprawa jest poważna, świadczy o tym komunikat Wielkopolskiej Izby Rolniczej z dnia 24.07.. Rolniczy samorząd zwrócił się do ministerstwa rolnictwa o wsparcie rolników w walce z plagą myszy.

            Nigdy jeszcze na polu nie było tyle myszy, nora przy norze. Rozmnażają się szybko. Czytałem, że mogą mieć 5 miotów rocznie, do 9 sztuk w każdym. Po 2 miesiącach mysz może już się rozmnażać. Walczyć z nimi to trudna sprawa. Środki z marketów nie działają, a worek specjalistycznej trutki kosztuje ponad 500 złotych za 25 kg worek. mówi Piotr, prezentując filmiki i zdjęcia z pól z szkodnikami w roli głównej. Sam wydał ok. 800 złotych na walkę z myszami. To doświadczony kombajnista. Szacuje, porównując z innymi, że przez gryzonie stracił ok. 2 ton na hektarze jęczmienia.

            Plagę widać szczególnie w jęczmieniu i innych „słodkich roślinach”. Mniej szkodników występuje w uprawach żyta czy pszenżyta.  Także pan Jarosław, były mechanik z kołek rolniczych, skomentował pytany, że plagę „widać gołym okiem”.

            Nie potwierdzają inwazji myszy pracownicy specjalistycznej firmy z Poznania, zwalczającej insekty i gryzonie. Zastrzegają, że polem ich działania są duże magazyny i bydynki, więc gryzonie mają jeszcze trochę czasu na przenosimy.

            Przyczyn większej populacji gryzoniowatych rolnicy upatrują w „ciepłej zimie” i braku opadów. Fachowcy wymieniają także: monokulturę upraw, niewykaszanie miedz i rowów, zaleganie ściernisk i słomy na polach.

Inwazja ślimaków i mszycy śliwowej

            Drugi sezon w grodziskich ogrodach trwa inwazja małych żółto – brązowych ślimaków. Atakują praktycznie wszystkie rośliny w gromadach liczących sporo osobników. Natomiast uprawiający rośliny kapustne walczą z „bezdomnym” ślimakiem. Nazwane tak przez działkowców z racji tego, że nie posiadają skorup.

            Zagrożony jest tegoroczny zbiór śliwki węgierki. Śliwy wokół usłane są opadłymi, niedojrzałymi owocami. Przyczyną jest inwazja mszycy śliwowej. Mszyca zaatakowała, gdy wykształciły się już owoce. Jesienią ceny śliwek będą wysokie, o ile owoce będą w ogóle na rynku…

            Ostatni tydzień, to klęska w uprawach ogórków. Praktycznie uprawy ogórka w okolicy zostały zakatowane przez mszycę, grzyby i pleśń.

            Specjaliści pocieszają, że w odróżnieniu od roku ubiegłego nie grozi nam inwazja szerszeni To przez dość zimne lato. Niestety, kleszcze w tym roku jeszcze zwiększyły swoją aktywność, nawet na trawnikach w centrum miasta.

Plaga gryzoni, mszycy śliwowej i bezdomnych ślimaków. 1
Plaga gryzoni, mszycy śliwowej i bezdomnych ślimaków. 2
Plaga gryzoni, mszycy śliwowej i bezdomnych ślimaków. 3

A2M   

Wiadomości Wielkopolska

Wiadomości Grodzisk Wielkopolski

5 2 głosów
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: Andrzej Mańkowski

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x