PIT 2014 – najczęściej popełniane błędy w zeznaniach rocznych

PIT 2014 - najczęściej popełniane błędy w zeznaniach rocznych 1

Błędne wypełnienie deklaracji PIT zmusza podatników do złożenia jego korekty a niekiedy do wizyty w urzędzie skarbowym dlatego ważne jest prawidłowe wypełnienie deklaracji. Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez podatników podatku dochodowego w rocznych PIT-ach.

Wzorem lata ubiegłych, swoje zeznanie PIT można złożyć drogą elektroniczną, bez podpisu kwalifikowanego, korzystając z bezpiecznego systemu e-Deklaracje. Interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe, należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Na tej stronie znajduje się szczegółowa instrukcja, jak to zrobić. Na rynku oferowanych jest również wiele darmowych programów komputerowych do wypełniania zeznań rocznych z możliwością przesłania drogą elektroniczną sporządzonego za nich pomocą zeznania. Stanowią one niewątpliwie pomoc i udogodnienie, chociażby w zakresie obliczeń rachunkowych. Jednakże przy tej okazji pragnę zwrócić uwagę na najczęstsze błędy, które pojawiają się przy sporządzaniu zeznań przez internet:

 • błędne przeniesienie danych z informacji o dochodach otrzymanych od płatnika. To jest podstawa prawidłowego sporządzenia dalszej części zeznania.

 • niekompletne dane organizacji pożytku publicznego (nie wykazanie nr KRS lub kwoty do przekazania na rzecz organizacji)

 • wykazywanie kwoty do przekazania na rzecz organizacji pożytku publicznego w sytuacji, gdy podatek należny wynosi zero zł)

 • nie wypełnienie w załączniku PIT/O informacji o dzieciach, na które przysługuje ulga prorodzinna

 • nie wypełnienie w załączniku PIT/O danych adresowych organizacji na rzecz której przekazano darowiznę ( nazwa i adres organizacji)

Pamiętajmy ponadto, iż dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu może sobie sam wydrukować, w momencie, kiedy jego zeznanie zostanie poprawnie zarejestrowane w systemie. Posłuży do tego numer referencyjny, który wyświetli się podatnikowi w chwili składania zeznania.

Inne, często powtarzające się, błędy o charakterze formalnym i rachunkowym, których należy się wystrzegać, by nie narazić się na wezwanie do urzędu skarbowego, to:

 • nie podawanie na zeznaniu właściwego identyfikatora podatkowego. Często wpisywany jest numer identyfikacji podatkowej pracodawcy z PIT-11. Ponadto przypominamy, iż osoby nieprowadzące działalności gospodarczej lub niebędącymi podatnikami VAT mają obowiązek posługiwać się numerem PESEL.

 • posługiwanie się adresem zameldowania, a nie adresem zamieszkania. Na zeznaniu zawsze wpisujemy aktualny adres zamieszkania i składamy w urzędzie skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania w ostatnim dniu roku podatkowy. Pamiętajmy też, że zeznanie podatkowe jest jednym z dokumentów, na podstawie których dokonywana jest aktualizacja adresu miejsca zamieszkania.

 • brak podpisu na zeznaniu i na uzasadnieniu przyczyn złożenia korekty zeznania. Pamiętajmy, że zeznanie podatkowe to dokument, który musi być podpisany, ponieważ bez tego nie wywołuje skutków prawnych. Przy rozliczeniu wspólnym z małżonkiem wystarczy podpis jednego z nich.

 • rozliczanie się na nieaktualnym formularzu (np. na formularzu, który obowiązywał w ubiegłym roku),

 • brak załączników do zeznania. Jeżeli korzystamy z odliczeń należy razem z zeznaniem złożyć odpowiedni załącznik oraz zaznaczyć w zeznaniu jakie załączniki składamy.

 • nie wykazanie wszystkich przychodów osiągniętych w danym roku podatkowym,

 • brak aktualizacji numeru rachunku bankowego zgłoszonego w urzędzie (aktualizacji dokonujemy na druku ZAP-3).

Wskazane wyżej pomyłki są niemalże identyczne od lat i z reguły są skutkiem braku należytej staranności, którą w sprawach podatkowych szczególnie warto zachować.

Michał Cybal
Kierownik Działu
Dział Obsługi Bezpośredniej
Urząd Skarbowy w Grodzisku Wielkopolskim

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x