Otwarcie wystawy “Drogami do wyzwolenia”

Otwarcie wystawy "Drogami do wyzwolenia" 1

W dniu 30 stycznia 2015 r w Muzealnej Izbie Tradycji Ziemi Grodziskiej miało miejsce otwarcie ekspozycji poświęconej przypadającej w tym roku 70 rocznicy wyzwolenia naszego miasta spod okupacji hitlerowskiej.
Dzień ten, a konkretnie 27 stycznia 1945 roku, był bardzo ważny dla mieszkańców naszego miasta – naszych dziadków i rodziców.

Był to także dzień, w którym chwile radości przeplatały się z momentami smutku. Co ciekawe był to ostatni dzień wojny, a jednocześnie również niestety dzień najtragiczniejszy w dziejach naszej okupacji.

Miał miejsce wtedy ostrzał starego rynku i przyległych ulic przez dwa myśliwce niemieckie. Atak pochłonął zarówno mieszkańców Grodziska jak i świętujących z nami żołnierzy radzieckich. Poważnym uszkodzeniom uległ budynek grodziskiego ratusza. W ostatecznym rozrachunku był to jednak pierwszy dzień wolności i zwycięstwa.

O wszystkim tym i bardzo wielu innych historiach związanych z walką o wolność i niepodległość można się dowiedzieć z udostępnionej właśnie wystawy zorganizowanej przez Muzealną Izbę Tradycji Ziemi Grodziskiej, Stowarzyszenie Inscenizacji Historycznej GRATZ, oraz Centrum Kultury RONDO.

W otwarciu wystawy dokonanej przez kustosza Dariusza Matuszewskiego i Członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej GRATZ panów Piotra Pośpiecha i Piotra Soboty towarzyszyli licznie zebrani goście, Pan Burmistrz Henryk Szymański, Wice Starosta Sławomir Górny, dyrektor grodziskiego słowaka Maciej Mendel, radni miejscy, zaprzyjażnieni działacze społeczni i regionaliści z okolicznych miast, a także młodzież grodziskich szkół, do której to głównie adresowana jest nowa oferta wystawiennicza grodziskiego muzeum.

Wśród zgromadzonych zbiorów dominuje oryginalne uzbrojenie, umundurowanie i wyposażenie żołnierzy biorących udział we wszystkich etapach drugiej wojny światowej- – Polaków Niemców i Rosjan.
Są to przedmioty i sprzęt, który towarzyszył żołnierzom szeregowcom i tym znacznie wyższych rangą na wszystkich etapach wojennej drogi. Nierzadko decydował o ich życiu lub śmierci.

Wystawa ta daję możliwość szczegółowego zapoznania się z tym czym dysponowały ówczesne armie, jaki był stan zaawansowania technicznego ówczesnej broni, umundurowania i środków łączności. Są to tematy często pomijanie w ujęciu tzw. wielkiej historii, tym bardziej więc interesujące dla młodego pokolenia, które niestety często jedyną wiedzę o wojsku i jego działaniach czerpie z gier komputerowych i filmów.

Ekspozycja będzie dostępna w sali Muzealnej Izby Tradycji Ziemi Grodziskiej przez miesiąc. Podczas jej trwania istnieje także możliwość zapoznania się z działaniami i imprezami organizowanymi przez Stowarzyszenie GRATZ, a także możliwość zasilenia ich szeregów, do którego szczególnie zachęcają prezesi Stowarzyszenia GRATZ Piotr Sobota i Piotr Pośpiech, a także kustosz muzeum Dariusz Matuszewski.
Na żywo i w akcji bojowej członków stowarzyszenia mogliśmy mogli oglądać w minioną niedzielę (1 lutego), o godzinie 16.00 na Starym Rynku w zorganizowanej z inicjatywy Pana Burmistrza Henryka Szymańskiego inscenizacji wyzwolenia naszego miasta.

Dariusz Matuszewski

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x