Oszuści wykorzystują luki w wiedzy osób atakowanych

71-letnia mieszkanka Grodziska Wielkopolskiego zgłosiła się do miejscowych policjantów z prośbą o pomoc, ponieważ po dokonaniu niewielkiego przelewu pieniężnego w kwocie zaledwie kilku złotych straciła nagle kilka tysięcy złotych.

-czytamy w komunikacie na stronie Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim

Kobieta w ubiegłym tygodniu otrzymała SMS z linkiem od rzekomego sprzedawcy z wezwaniem do uregulowania niewielkiej opłaty za kuriera. Kliknięcie w link spowodowało wyłudzenie danych bankowych i w konsekwencji sprawca omal nie doprowadził do straty pieniędzy.

Z informacji od kobiety funkcjonariusze dowiedzieli się, że za pomocą portalu społecznościowego zrobiła zakupy. Po weekendzie majowym otrzymała SMS wraz z linkiem do strony internetowej, gdzie tam musiała podać wszystkie swoje dane do swojego konta bankowego, aby uiścić kwotę zaledwie kilku złotych za przesyłkę kurierską. W pewnym momencie okazało się, że kobieta otrzymuje kolejne informacje, tym razem od swojego banku, że dokonano dwa przelewy na łączną kwotę ponad 5 tysięcy złotych.

-informuje grodziska policja

Kobieta w porę zorientowała się, że z konta ubyło 5 tys. zł i zgłosiła się na policję.

Nie tracąc czasu kobieta zgłosiła się do Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Wielkopolskim szukając jak najszybszej pomocy. Sprawą natychmiast zajęli się policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą. To była walka z czasem. W wyniku pracy operacyjnej, dzięki posiadanej przez policjantów wiedzy jak i ich zaangażowaniu udało się w ostatniej chwili w jednym z banków na terenie naszego kraju zablokować środki pieniężne należące do pokrzywdzonej -czytamy w komunikacie

Metoda, którą posłużyli się przestępcy to phishing, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) albo nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej. Oszuści często wchodzą w posiadanie danych posługując się stronami internetowymi do złudzenia przypominającymi np. serwisy społecznościowe.

Należy zawsze zachować ostrożność Jeżeli otrzymujemy korespondencję elektroniczną, której się nie spodziewamy, przede wszystkim nie należy klikać żadnych linków, zapisywać załączników. Niektóre z maili przypominają np. korespondencję od dostawców usług telekomunikacyjnych czy energetycznych. Warto zawsze ustalić prawdziwe żródło korespondencji (w razie wątpliwości – zweryfikować telefonicznie nadawcę).
Nigdy nie należy klikać w linki w wiadomości e-mail lub na stronie internetowej, jeżeli nie jesteśmy pewni, że są one autentyczne i pochodzą ze sprawdzonego źródła. Swoje dane należy chronić.

Wiedza na temat internetowego BHP wciąż nie jest powszechna, a z naszej wiedzy wynika, że przypadki wyłudzeń przez internet są na terenie naszego powiatu częstsze niż ten jeden opisany wyżej. Niektórzy po prostu ich nie zgłaszają.

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *