Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

Oszukany mieszkaniec Granowa

Oszuści w celu uzyskania korzyści majątkowej, zrobią wszystko ażeby potencjalne ofiary wpłaciły pieniądze za towar, którego nigdy nie dostaną, do tych celów coraz częściej wykorzystywany jest Internet i umieszczane tam ogłoszenia, czy aukcje internetowe. Mieszkaniec Granowa zainteresowany zakupem dwóch monet o nominale 50 dolarów kanadyjskich przez jeden z portali internetowych wpłacił pieniądze w kwocie kilku tysięcy złotych i do dnia dzisiejszego zamówionego towaru nie otrzymał.

Grodziscy policjanci w dniu 16.09.2011r przyjęli zgłoszenie o oszustwie przy zakupie dwóch monet o nominale 50 dolarów kanadyjskich przez jeden z portali internetowych. Zgłaszający podał, że w dniu 23.08.2011r za pośrednictwem jednego z portali internetowych zakupił w formie licytacji dwie jednouncjowe złote monety o nominale 50 dolarów kanadyjskich za kwotę kilku tysięcy złotych, które do dnia dzisiejszego pomimo wpłacenia całej kwoty nie otrzymał.

Postępowanie  w powyższej sprawie prowadzi Wydział Kryminalny KPP Grodzisk Wlkp.  Za przestępstwo oszustwa ustawodawca przewiduje karę nawet do 8 lat więzienia.

Policjanci ostrzegają, kupując w Internecie, przestrzegajmy kilku zasad: Zawsze przed transakcją warto przejrzeć komentarze użytkownika portalu aukcyjnego. To rodzaj “węszenia”, upewniania się – dodają policjanci. Sprawa jest jednak nieco skomplikowana, pozytywne komentarze mogą pochodzić od osób, które na przykład zakupiły rzeczy o niskiej wartości lub mogą być celowo „wypracowane”.  Możliwe też jest, że kilka ostatnio dodanych negatywnych komentarzy może świadczyć o przejęciu konta uczciwie handlującego użytkownika przez oszustwa.

 

Warto uważać na „super okazje”, niskie ceny, rabaty. Żeby się upewnić, że aukcja jest uczciwa, można  przeanalizować jej opis lub załączone zdjęcia. Pamiętać należy, że jeżeli zdjęcia nie są wykonane przez sprzedającego, tylko pochodzą np. ze strony producenta lub innej aukcji, może to świadczyć, iż sprzedający nie jest w posiadaniu wystawianego na sprzedaż towaru.

 

Koniecznie przed dokonaniem zapłaty powinno się skontaktować ze sprzedawcą, im więcej informacji o sobie udostępnia tym lepiej. Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. Oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo trudne.

 

Jeżeli przesyłkę przesłano za zaliczeniem pocztowym – można otworzyć ją przy pracowniku poczty lub kurierze i w przypadku ujawnienia oszustwa, należy spisać protokół i złożyć zawiadomienie na policji. I bardzo ważne,  jeśli po aukcji zakończonej sprzedażą  okaże się, że kupujący pochodzi z zagranicy, nie należy wysyłać towaru, dopóki pieniądze nie zostaną zaksięgowane na koncie.

Tomasz Górny

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24