Krystyna Kurek drobiowe grodzisk

“Opłaciło się płakać”

6 kwietnia 2018 r. w XVI Liceum Ogólnokształcącym  im. Charles’a de Gaulle’a w  Krzesinach odbyło się X Sympozjum Chemiczne. Tegoroczna rywalizacja przebiegała pod hasłem: ”Przyroda piękna w nas i wokół nas”.

Międzyszkolny konkursu na najlepsze sprawozdanie z pracy badawczej zgromadził w sali chemicznej reprezentacje z dziesięciu szkół – ośmiu poznańskich liceów: nr I, VI, VII, VIII, IX, XV, XVI, XXV oraz uczniów z ZSO w Jarocinie i naszego Słowaka.

Uczniowie klas akademickich zaprezentowali swoje prace, wykazując się niezwykłą pomysłowością i sporą wiedzą chemiczną. Ciekawy i jakże szeroki temat dawał młodzieży duże możliwości.

Na tegorocznym sympozjum I miejsce zdobyli uczniowie klasy biologiczno-chemicznej – IIb z grodziskiego liceum: Bartosz Duczyński i Konstanty Kinecki, którzy przedstawili pracę pt.: „Piękno jest tym, co czujesz wewnątrz i co odbija się w twoich oczach”. Te słowa Sophii Loren stały się dla nich inspiracją do badań nad ludzkim okiem i łzami. Bartek i Kostek przedstawili ludzkie oko, jako najdoskonalsze znane “urządzenie” służące do rejestracji obrazu, podkreślając, że soczewki, przesłony i matryce najnowocześniejszych kamer i aparatów tylko próbują dorównać temu, co stworzyła natura. Uczniowie zaprezentowali wyniki przeprowadzonych przez siebie badań chemicznych i mikroskopowych łez oraz opowiedzieli o trudnościach związanych z pozyskaniem materiału do analizy, bo jak się okazało płakanie na zawołanie, a tym bardziej do probówki, wcale nie jest łatwe.

Wyboru najlepszych prac dokonali przedstawiciele Wydziału Chemii UAM im. A. Mickiewicza: prof. dr hab. Lechosław Łomozik, prof. dr hab. Anna Gąsowska oraz prof. dr hab. Romualda Bregier-Jarzębowska.

Sukces uczniów naszej szkoły jest tym bardziej spektakularny, że grodziski „Słowak” wziął po raz drugi udział w Sympozjum Chemicznym dla Klas Akademickich w Krzesinach i po raz drugi zajął I miejsce.

Kostek i Bartek oraz dwa inne zespoły, które otrzymały wyróżnienie zostali poproszeni o ponowne wystąpienie na Święcie Nauki w XVI Liceum Ogólnokształcącym  im. Charles’a de Gaulle’a, które odbędzie się  13 kwietnia br.

Na zakończenie, organizująca sympozjum – pani prof. Bożena Balwińska pogratulowała zwycięzcom, podziękowała wszystkim za wysoki poziom prezentacji i poinformowała, że ta forma rywalizacji klas akademickich odbyła się po raz ostatni, ponieważ od nowego roku szkolnego zmieni się formuła konkursu, tzn. uczniowie będą musieli przygotować projekt pt.: „Mam chemiczny pomysł na…”

Naszym uczniom serdecznie gratulujemy sukcesu!

Źródło: LO Grodzisk Wlkp.

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24