„Pod Opalenicą wjechał automobil dyrektora młyna grodziskiego Meyera do rowu szosowego i wywrócił się…”

Grodziska Kronika sprzed lat

„Wielkopolanin” z 1913 roku donosił:

„W poniedziałek rano znaleziono robotnika dominalnego B. Celczaka z Kamieńca zamarzniętego. W niedzielę po południu czynił ze żoną zakupy w Grodzisku, gdzie też niejako wypił i wracał do domu podochocony. Celczak pozostawia żonę i 10 dzieci”.

„Mistrz rzeźnicki Ignacy G(..) stąd, który w tragiczny sposób stracił swoją żonę, ponieważ powiesiła się, po pogrzebie oddalił się w sobotę rano z domu. Znaleziono go w poniedziałek po południu utopionego w sadzawce pod Grąblewem. Smutne to zdarzenie wywołało w tutejszej ludności wielkie wrażenie”.

„W niedzielę dnia 2 lutego urządza Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” w sali pana Węclewicza przedstawienie amatorskie. Odegrane będzie „Cyganie” dramat w 5 aktach J. Korzeniowskiego. Na zakończenie: Obrazy Olimpijskie. Początek punktualnie o godzinie 7 i pół wieczorem”.

„Konkurs ogłasza sąd w Grodzisku nad majątkiem handlarki Zofii Wasiak w Opalenicy. Zawiadowca masy konkursowej, adwokat doktor Manass w Grodzisku przyjmuje zgłoszenia pretensji do 24 maja bieżącego roku”.

„Wawrzyn Świder stąd wyjechał na robotę i pracował niejakiś czas w Misburgu w Westfalii. Już teraz od 8 miesięcy nie mam żadnej wiadomości i nie wiem, gdzie się znajduje i czy żyje. Proszę zatem osoby, które wiedziałyby o pobycie mego męża, by raczyły mi donieść. Ludwika Świder w Grodzisku (Graetz i. P.)”.

„Grono amatorów w Grodzisku odegra w niedzielę (15 czerwca) na sali pana Węclewicza pełną humoru i dowcipu trzyaktową komedię Michała Bałuckiego „Radcy pana Radcy”. Początek przedstawienia o godzinie 8 wieczorem. Po przedstawieniu tańce. Ponieważ czysty zysk przeznaczony jest na cel dobroczynny, wyrażamy nadzieję, że szanowne obywatelstwo , tak z miasta jak i z okolicy jak najliczniej się stawi”.

„ 19- letni kierownik walcy parowych Schapenberg, wracając w piątek w nocy o godzinie 11 z Urbanowa, spadł z kołowca i legł bez przytomności obok szyn kolei żelaznej. O godzinie 12 pociąg przejechał mu lewa rękę poniżej łokcia i wlókł go jeszcze kawał drogi. Kierownik pociągu dostrzegł coś czarnego na torze, lecz nie zdążył już zatrzymać pociągu. Ciężko rannego wzięto do tutejszego lazaretu, gdzie w sobotę rano skonał”.

„Przedstawienie „Radcy pana Radcy”urządzone dnia 15 czerwca staraniem kilku amatorów przyniosło ogółem 300 marek i 85 fenigów. Koszty wynosiły 145,15 marek, tak, że pozostało na czysto 155,70 marek, która to suma jako fundusz dla utworzyć się mającej Czytelni w tutejszym Banku Ludowym założona została. Wszystkim życzliwym, którzy swym przybyciem przyczynili się do utworzenia tegoż funduszu, składa na tej drodze serdeczne Bóg zapłać Komitet”.

„Przedstawienie teatralne urządza Towarzystwo Kupców Samodzielnych w Grodzisku w środę (23 lipca) na sali pana Węclewicza. Odegraną zostanie sztuka „Dziady”.

„Prosimy żądać wszędzie i zawsze piwa z browaru św. Bernarda w Grodzisku. Dziś już każdy uzna, że grodziskie piwo z browaru św. Bernarda jest najlepsze. Dla wygody odbiorców założyliśmy osobny skład piwa grodziskiego w Poznaniu przy ulicy Moltkego numer 8 (telefon 5515), gdzie można nabywać piwo nie tylko w beczkach, ale w butelkach każdego czasu, lecz jedynie tylko za gotówkę. Mamy także jeszcze do oddania udziałów po 50 marek za kilkanaście tysięcy marek, które nabyć można w Banku Parcelacyjnym w Poznaniu św. Marcin 89. Browar Grodziski św. Bernarda w Grodzisku, filia Poznań ul. Moltkego 8 (telefon 5515)”.

„Pod Opalenicą wjechał automobil dyrektora młyna grodziskiego Meyera do rowu szosowego i wywrócił się. Meyer jak i szofer odnieśli ciężkie obrażenia”.

„Grom uderzył w budynki gospodarza Kokocińskiego w Kobylnikach i spalił je doszczętnie. Bydła nie zdążono wyratować. Właściciel był bardzo nisko ubezpieczony”.

„ Na ostatnim posiedzeniu rada miejska uchwaliła zamykanie składów o godzinie 8 wieczorem, z wyjątkiem soboty od maja do sierpnia i soboty od września do kwietnia. W pierwsze otwarte będą składy do godziny 10, w ostatnie zaś do godziny 9”.

„Tutejsza Izba Karna skazała ślusarza maszynowego Hugona Scholza z T(…) za oszustwo na rok i trzy kwartały domu karnego. Popełnił on w Nowym Tomyślu i w okolicy w kwietniu roku bieżącego rozmaite oszustwa, przyczym podawał się za inżyniera pewnej firmy z Bremenie”.

„W poniedziałek wieczorem spłonęły w Woźnikach koszary robotnicze w których mieszkało 40 galicyjskich robotników. Ogień powstał skutkiem nieostrożności”.

„W poniedziałek znalazł leśniczy w gnińskim lesie zwłoki nieznanego mężczyzny. Komisja sadowa stwierdziła, że samobójstwo jest wykluczone. Zwłoki już się mocno rozkładały. Wykazało się teraz, że zmarłym mężczyzną, którego znaleziono w gnińskim lesie był 35- letni pobierający rentę M. Koza z Kościana. Koza w końcu września oddalił się z domu i błąkał się bez celu”.

„Towarzystwo Młodzieży Żeńskiej Polsko- Katolickiej w Grodzisku zamierza w maju przyszłego roku urządzić w Grodzisku wystawę robót kobiecych i prosi nieniejszem uprzejmie szanowne rodaczki tak z Prus jako i z innych zaborów o łaskawy współudział w tejże wystawie przez wykonanie i nadesłanie prac chociażby najskromniejszych. Ze względu na wyznaczony dłuższy przeciąg czasu ma Towarzystwo nadzieję, iż udział będzie liczny. Łaskawe zgłoszenia do 15 stycznia 1914 roku przyjmuję. Anna Piotrowska – przewodnicząca, Zofia Chocieszyńska- zastępczyni przewodniczącej”.

Opracował: Darek Matuszewski

Wszystkich zainteresowanych historią Grodziska Wielkopolskiego i okolic zapraszamy na nasze strony: https://www.facebook.com/TowarzystwoMilosnikowZiemiGrodziskiej/

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24