„Od Iranu do Azerbejdżanu”

W  poniedziałek, 21 października br. odbył się pierwszy z dziewięciu zaplanowanych na ten rok szkolny koncertów Pro Sinfoniki w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku Wlkp..

Tematem pierwszego spotkania z artystami była muzyka pochodząca z terenów od Iranu do Azerbejdżanu, tak też brzmiał tytuł koncertu.

Zaproszeni artyści  Agnieszka Majewska i  Mateusz Walczak  zaprezentowali młodzieży kilka utworów z czasów imperium osmańskiego. W swoim występie wykorzystali najpopularniejszy na terenach Iranu i Azerbejdżanu instrument – darbuka. Następnie tancerka –  pani Blanka zaprezentowała zebranym klasyczny strój perski i wykonała najbardziej popularny w Persji taniec. Potem opowiedziała uczniom o perskich sagatach i  pokazała jak wykorzystywano je w tańcu. Następnie pani Blanka zatańczyła azerski taniec lezginka.

Na koniec do próby wykonania tańca zaprosiła licealistów. Występ zakończył się wspólnym wykonaniem przez artystów utworu pochodzącego  z Afganistanu pt. „Zin, zin, zin”. Całość poprowadził Piotr Należyty.

Źródło: LO Grodzisk Wlkp

CZYTAJ DALEJ:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.