Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 1

W piątek 10 listopada, w Grodzisku Wielkopolskim odbyły się powiatowe uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości zainaugurowane zostały uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. św. Jadwigi Śląskiej, którą koncelebrowali proboszczowie trzech grodziskich parafii.

Po Mszy Świętej, uczestnicy obchodów prowadzeni przez Grodziską Orkiestrę Dętą oraz Kompanię Honorową 5 Lubuskiego Pułku Artylerii, przeszli ulicami Grodziska Wielkopolskiego pod Pomnik Wdzięczności, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości upamiętniających 99 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość, która odbywała się według ceremoniału wojskowego, rozpoczęła się od złożenia meldunku, przez dowódcę uroczystości ppłka Zbigniewa Zawadzkiego, dowódcy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii pułkownikowi Jackowi Kilińskiemu o gotowości wojskowej asysty honorowej do uroczystości.

Po podniesieniu Flagi Państwowej i wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego, głos zabrał Starosta Grodziski Mariusz Zgaiński, który powitał mieszkańców oraz zaproszonych gości, wspomniał wydarzenia sprzed 99 lat i oddał hołd bohaterom tamtych dni.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu powiatowego, samorządów miejskich i gminnych z terenu Powiatu Grodziskiego, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, szkół i placówek oświatowych, reprezentanci organizacji społecznych, gospodarczych i politycznych oraz kombatanci, harcerze i młodzież szkolna, a także mieszkańcy Grodziska i Powiatu Grodziskiego, którzy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod grodziskim Pomnikiem Wdzięczności.

W imieniu samorządu powiatowego kwiaty złożyli: Starosta Grodziski – Mariusz Zgaiński, przewodnicząca Rady Powiatu Grodziskiego – Dorota Jaśkowiak, członek Zarządu – Sławomir Górny, w towarzystwie dowódcy 5 LPA w Sulechowie – płka Jacka Kilińskiego oraz Komendanta WKU – ppłka Przemysława Bojarczuka.

Następnie, w części artystycznej, uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego odśpiewali pieśń „Przybyli ułani pod okienko”, a grupa teatralna „Arlekin” działająca przy grodziskim Liceum Ogólnokształcącym zaprezentowała program muzyczno-poetycki „Jest takie miejsce”. Z patriotyczną pieśnią wystąpiła także solistka Zofia Kaczmarek.

Uroczystość zakończył koncert Grodziskiej Orkiestry Dętej im. Stanisława Słowińskiego która pod batutą pani Renaty Kubale zagrała wiązankę pieśni patriotycznych.

Serdecznie dziękujemy księżom proboszczom: Romanowi Gajewskiemu, Cezaremu Bukowskiemu i Krzysztofowi Makoszowi za ofiarę Mszy Świętej, Grodziskiej Orkiestrze Dętej, klasie mundurowej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, grupie teatralnej „Arlekin” z Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego oraz solistce Zofii Kaczmarek za oprawę artystyczną uroczystości a także: Grodziskiej Hali Sportowej za pomoc techniczną, policji za zapewnienie bezpieczeństwa oraz młodzieży i mieszkańcom za udział w uroczystości.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim

Album można przejrzeć klikając prawą strzałkę na zdjęciu
Święto Niepodległości

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najlepiej oceniane
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
Jarosław Czetowicz
Jarosław Czetowicz
2 lat temu

nie byłem niestety praca ale słyszałem ,że wspaniale zorganizowana uroczystość Gratulacje

obserwator
obserwator
2 lat temu

hm zawsze mogło być gorzej Pan Jarosław mógł mam zafundować jakąś pikietę przeciwko mało tego jakiś lewicowo komunistyczny bełkot w postaci petycji z 10 podpunktami tak jak to było w którymś z poprzednich komentarz ten lewak wstawia za wzór nowoczesnego państwa Francję i chce by w Polsce było tak samo bez Boga historii i honoru KODOWIEC lEWICOWIEC pewnie krzyż tez mu nie pasuje jeszcze chce być radnym bron nas panie Boże

Jarosław Czetowicz
Jarosław Czetowicz
2 lat temu
Reply to  obserwator

Nie wiem o co Panu chodzi .Uwazam ze uroczystosc byla zorganizowana wspaniale. Jesten bylym zolnierzem zawodowym bralem udzial czesto w takich uroczystosciach np. W Pile czy w Poznaniu i zawsze popieram uroczystosci bez politycznych wstawek typu apel smolenski

3
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x