Obchody 160. rocznicy urodzin oraz 80. rocznicy śmierci Michała Drzymały

Obchody 160. rocznicy urodzin oraz 80. rocznicy śmierci Michała Drzymały 1

W środę 13 września 2017 r. odbyły się obchody 160. rocznicy urodzin oraz 80. rocznicy śmierci Michała Drzymały, którego życie stało się symbolem walki polskiego chłopa o ziemię i swoje prawa podczas zaboru pruskiego.

Organizatorami obchodów byli: Wielkopolska Izba Rolnicza, Powiat Grodziski oraz Gmina Rakoniewice.

Życiorys Michała Drzymały nierozerwalnie związany jest z Ziemią Grodziską, Rakoniewicką i Wolsztyńską.

Michał Drzymała urodził się 13 września 1857 r. w Zdroju koło Grodziska Wielkopolskiego. Następnie mieszkał na Ziemi Rakoniewickiej, gdzie zmagał się z ówczesną administracją pruską, gdyż na podstawie ustawy sejmu pruskiego o zakazie zakładania Polakom nowych gospodarstw rolnych, budowy nowych domów i osiedli, Drzymała nie otrzymał pozwolenia budowlanego. Po nabyciu przez niego używanego wozu cyrkowego, w którym zamieszkał wraz z rodziną w Podgradowicach (dzisiejsze Drzymałowo), władze pruskie nasiliły swoje represje. Drzymała jednak wykorzystywał wszelkie luki w przepisach nałożonych przez zaborcę i dzielnie stawiał opór.

W dowód swojej hardej postawy wobec zaborcy, u schyłku swojego życia, Bohater otrzymał poniemieckie gospodarstwo w Grabównie, gdzie mieszkał aż do śmierci. Zmarł 27 kwietnia 1937 roku i został pochowany w Miasteczku Krajeńskim (powiat pilski).

Uroczystości upamiętniające okrzykniętego Bohaterem Narodowym Drzymały rozpoczęły się spotkaniem na Rynku w Rakoniewicach i zwiedzaniem repliki pamiętnego Wozu Michała Drzymały oraz wystawy okolicznościowej w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Następnie zgromadzeni goście udali się pod obelisk upamiętniający Michała Drzymałę, znajdujący się w Drzymałowie i złożyli wiązanki kwiatów w uznaniu zasług w jego walce z germanizacją i bezduszną polityką zaborcy.

W Drzymałowie, w Gościńcu „U Michała” odbyła się Konferencja podczas, której wspominano Bohatera i jego walkę o prawa Polaków do własnej ziemi. Przybliżono historię jego życia i sporu chłopa z władzami pruskimi. Spotkanie poprowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Grodzisku Wielkopolskim – Jerzy Kostrzewa, a następnie głos zabrali współorganizatorzy obchodów: Piotr Walkowski – Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej, Starosta Grodziski – Mariusz Zgaiński, oraz Gerard Tomiak – Burmistrz Rakoniewic.

Postać Drzymały jest szczególnie ważna dla mieszkańców Powiatu Grodziskiego, gdyż to właśnie tutaj na Ziemi Grodziskiej polski chłop odważnie stawiał opór zaborcy jednocząc w ten sposób społeczeństwo i dodając otuchy rodakom. Stąd imieniem Michała Drzymały nazwano szkoły, wiele ulic i osiedli, cyklicznie organizowane są także imprezy ku jego pamięci.

Na zakończenie odbył się wykład okolicznościowy, który wygłosiła prof. Małgorzata Konopnicka z Wydziału Humanistycznego Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego. W wystąpieniu przybliżono wiele szczegółów z życia Drzymały, nieznane fakty, anegdoty oraz ciekawostki.

Spotkanie było okazją do uczczenia ważnej dla mieszkańców Powiatu Grodziskiego postaci Michała Drzymały, pielęgnacji pamięci o minionych wydarzeniach i przekazania młodszemu pokoleniu historycznych faktów, które wywarły wpływ na obywateli polskich, ich świadomość i postawy patriotyczne.

Galerię można przeglądać klikając prawą strzałkę na zdjęciu.
Michał Drzymała -rocznice

Źródło: Starostwo Powiatowe w Grodzisku Wielkopolskim

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Rozwój lokalnych mediów potrzebuje finansowania, Twoje wpłaty czynią nas niezależnymi i samowystarczalnymi. Dziękujemy.

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x