Obchody 1 września w Grodzisku Wlkp.

Obchody 1 września w Grodzisku Wlkp. 1

Obchody 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, odbyły się w poniedziałek, 1 września 2014 roku. Pod Pomnikiem Wdzięczności wieńce i kwiaty złożyli kombatanci, władze samorządowe, delegacje szkół, zakładów pracy i instytucji pozarządowych. Także pod pomnikiem upamiętniającym Obóz Przejściowy w Młyniewie delegacja z grodziskiego ratusza złożyła symboliczną wiązankę kwiatów i zapaliła znicz (fot. UM Grodzisk Wlkp.).

Obóz w Młyniewie

Młyniewo. W tej niewielkiej wsi w pobliżu Grodziska Wielkopolskiego w czasie II wojny światowej istniały kolejno: obóz przesiedleńczy, jeniecki i obóz pracy.

Obóz utworzono 22 września 1939 r. Na przełomie listopada i grudnia 1939 r. osadzono w nim wywłaszczonych mieszkańców Grodziska Wielkopolskiego, wybitnych działaczy społecznych i patriotycznych i miejscowych Żydów.

7 grudnia 1939 r. wszyscy więźniowie zostali wywiezieni do Generalnej Guberni. Ich miejsce zajęli jeńcy wojenni – Francuzi, Serbowie i Anglicy, a pod koniec 1943 r. także jeńcy radzieccy.

W celu wzmocnienia niemieckiego przemysłu zbrojeniowego w 1944 r. obóz przekształcono w obóz pracy przymusowej. Obóz ten został wyzwolony 26 stycznia 1945 r.

Obecnie znajduje się tam pomnik i pamiątkowa tablica. Pomnik objęty jest patronatem Zakładu Poprawczego w Grodzisku Wielkopolskim.

Fot. UM Grodzisk Wlkp.

0 0 głosuj
Ocena artykułu

Wybrane dla Ciebie

Opublikował: PGO24

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Pokaz wszystkie komentarze
0
Co o tym myślisz? Prosimy o komentarz.x
()
x