O KLOPSie, który jeździł koleją (drezynową)

12 października członkowie działającego przy ZSP w Grodzisku Wielkopolskim Szkolnego Klubu Turystycznego „KLOPS” uczestniczyli w III wycieczce niespodziankowej, która została zorganizowana z okazji ogólnopolskiego Tygodnia Turystyki Młodzieży.

W minionych latach KLOPSY gościły m.in. w Mennicy Wrocławskiej czy Muzeum Arkadego Fiedlera. Tym razem trasa wycieczki zlokalizowana była bliżej Grodziska.

O 9 rano, gdy uczestnicy zgromadzili się przed wejściem do szkoły, dowiedzieli się, że trasa wiedzie do pobliskiego Ujazdu – na nieczynną od dawna stację kolejową.

Grupa przeszła pięciokilometrowy odcinek trasy przez Pantaleonowo i dalej, polną drogą na stację, gdzie odbyło się spotkanie z przedstawicielem Grodziskiej Kolei Drezynowej. Prelekcja dotyczyła historii kolei na Ziemi Grodziskiej, taboru, którym dysponuje grupa pasjonatów GKD / zwiedzano m.in. odrestaurowany wagon-salonkę/. Następnie odbyły się wyścigi drezynami ręcznymi czteroosobowych grup . Odcinek 350 m trzeba było pokonać z użyciem siły mięśni – zajmowało to średnio nieco ponad 3 minuty.

Potem ognisko z kiełbaskami, jeszcze na pamiątkę „zabytkowy” bilet kolejowy i powrót…. Fiatem 126p. przystosowanym do ciągnięcia taboru szynowego. Odcinek : Ujazd – Grodzisk / do ul. Powstańców Chocieszyńskich, bo na czynną stację kolejową taki pojazd nie może wjechać/ zajął 20 minut. Pojazd z naszą ekipą wzbudził na przejazdach kolejowych niemałe zdziwienie wśród kierowców, wystraszyliśmy też sarny, zaskoczyliśmy dzieciaki idące do podstawówki na lekcje. Zrobiliśmy jeszcze pamiątkowe zdjęcie i do domu (ziiimnooooo, oj trafiliśmy na paskudną pogodę).

Relacja foto z wycieczki, w której wzięli udział: Karolina Gracz, Julia Stachowska, Dominika Sławińska, Kacper Golczak, Szymon Mortka, Jakub Szajek, Łukasz Glapa, Monika Maciejak, Kornelia Włodarczak, Patrycja Flis, Bartosz Dudek, Zuzanna Przymuszała, Klaudia Hojan , Aleksandra Ziemniewicz i Andżelika Augustyniak.

Jarosław Czechowski

Wybrane dla Ciebie

Autor: PGO24